Edhe pak ditë dhe është përsëri verë! Më në fund mund të shkojmë në një pushim pa pretenduar se na pëlqen të bëjmë ski dhe dëbora! Dhe nëse po kërkoni një vend të lirë për të shkuar në një pushim relaksues, mos kërkoni më tej se Greqia. Vendi falimentoi pak vite më parë, prandaj është bërë një destinacion mjaft i lirë pushimi që nga ajo kohë. Dhe në fakt është një vend me të vërtetë i mrekullueshëm, kështu që nuk ka asnjë arsye për të mos shkuar atje. Le të hedhim një vështrim në disa ishuj të mahnitshëm grek që mund të vizitoni këtë verë.

Mykonos
Nëse dini njerëzit e moshës së mesme që shkojnë në ato pushime të diellit, keni dëgjuar për këtë. Për fat të mirë, ka shumë më tepër për të bërë në Mykonos se thjesht të merrni rreze dielli, në varësi të ngjyrës tuaj. Është në të vërtetë një ishull shumë simpatik! Gjithashtu, këtu është Zeusi që luftonte Titanët.

 

Rodos
Rodosi është shumë më shumë se çfarë prisni kur njerëzit thonë "ishull grek". Ka një natë të zhurmshme, plazhe të mahnitshme, një natyrë mahnitëse, një sasi të lartë të rrezeve të diellit dhe relike të Greqisë së lashtë.

 

 

Zakynthos
Ky është ishulli i tretë më i madh në detin Jon. Është një ishull kaq i bukur, i cili shpjegon pse ishte shtëpia e shumë poetëve. Pra, tepër frymëzues.

 

 

 

Santorini
Ky tingëllon italisht, por nuk është! Emri zyrtar grek është Thira, por për disa arsye quhet Santorini. Ky ishull është padyshim një nga destinacionet më romantike në botë.

 

 

 

Corfu
Ky është gjithashtu një ishull i njohur. Është një destinacion shumë i popullarizuar për pushime për shkak të mbrëmjeve verore aktive dhe plazheve të bukura.

 

 

 

Kos
Është një ishull shumë i vogël, por është një mrekulli e natyrës. Nuk ka asnjë arsye për këtë ishull të jetë më i madh, madhësia e vogël e bën atë të ndihet më intime dhe magjike.

 

 

 

Kretë
Ky është ndoshta një nga ishujt grekë më të njohur. Është një vend turistik shumë i popullarizuar, sepse ka shumë gjëra që ju dëshironi kur jeni në pushime.

 

 

Nisyros
Vetëm pak kilometra nga Kos, Nisyros numëron rreth 1000 banorë të përhershëm. Ishulli ka plazhe shkëmbore që janë perfekte për ecje dhe eksplorim.