Nga The Telegraph

Referimet për shërbimet e shëndetit mendor u rritën 22 për qind midis 2019 dhe 2022 – nuk është befasi e madhe duke pasur parasysh pandeminë – por në vend që të përmirësohen që atëherë, një në katër prej nesh tani përballet me një problem të shëndetit mendor çdo vit. Kjo i kushton punëdhënësve në Mbretërinë e Bashkuar më shumë se 50 miliardë paund në vit dhe ka 1.8 milionë njerëz në listat e pritjes së NHS(Shërbimi Shëndetësor Kombëtar është sistemi i kujdesit shëndetësor publik në Angli) për shërbimet e shëndetit mendor. Listat e pritjes për ata që janë referuar për këshillim ose terapi bisede, në disa zona, mund të zgjasin me muaj.

Kur Lucy, një agjente 41-vjeçare e shërbimit ndaj klientit nga Kent, u diagnostikua me çrregullim bipolar, ajo u referua nga mjeku i përgjithshëm për një kurs gjashtë-javor në internet CBT, të cilin - pas një pritjeje dyvjeçare - ajo e ndoqi me pesë pacientë të tjerë. Por seancat u drejtuan, thotë ajo, nga një fillestar.

“Na u shfaqën karikaturat e Mr. Men me mbishkrime si: “Zoti Grumpy u zgjua duke u ndjerë i pakënaqur, por arriti ta kapërcejë këtë duke punuar në një qëndrim pozitiv”, shpjegon ajo. "Ishte thjesht e parëndësishme."

Nuk duhet të jetë befasi që një numër gjithnjë në rritje i britanikëve po kërkojnë ndihmë diku tjetër dhe dhe privatisht. Dhe këtu qëndron një problem tjetër. Trajtimi privat i shëndetit mendor në Mbretërinë e Bashkuar mbulon gjithçka, nga seancat një-në-një me psikoterapistë shumë të trajnuar dhe të akredituar deri te bisedat e Zoom me ata që mësojnë vetë. Do të thotë që edhe kur paguani 200£ në orë, nuk është garanci për të marrë profesionalizëm të kualifikuar, të licencuar.

Çdokush në Mbretërinë e Bashkuar mund ta quajë veten një terapist – madje edhe një psikoterapist për fëmijë – ose ndonjë këshilltar ose trajner jete, dhe të krijojë një praktikë private që këshillon klientët potencialisht. Rreth 200,000 britanikë tani e klasifikojnë veten si 'profesionistë’ të punësuar ose të vetëpunësuar, një rritje prej gati 50 për qind në dekadën e fundit.

“Është shqetësuese, shumica e njerëzve nuk e kuptojnë se nuk ka asnjë rregullim të terapisë apo këshillimit në MB”, thotë Sue Dale, nga Shoqata Britanike për Këshillim dhe Psikoterapi (BACP), organi më i madh profesional i vendit. "Është thelbësore që sido që të keni akses në terapi, të kontrolloni që terapisti juaj të jetë i regjistruar në një organ profesional."

Megjithatë, shumë njerëz që kërkojnë terapi mund të mos jenë në gjendje ta bëjnë këtë. “Ata janë në një moment të keq, nuk mund të presësh që ata të bëjnë proceset e duhura dhe të kontrollojnë kualifikimet e njerëzve”, thekson Laura Jones, e cila është një terapiste e regjistruar në BACP. “Ata mund të përfundojnë lehtësisht me dikë që nuk ka përvojë dhe që mund të ketë edhe precedentë penalë”.

Tabelat e diskutimit në internet mbi këtë temë janë të mbushura me tregime që përshkruajnë paaftësinë dhe joprofesionalizmin midis terapistëve të posterave, duke përfshirë një grua në një martesë të dështuar e cila zbuloi se terapisti i saj kishte ngacmuar në mënyrë të dehur partnerin e saj, duke u përplasur me të në një ngjarje shoqërore dhe një këshilltar që i tha një klienti që paguante 400 £ në muaj se ata që nuk mund të përballojnë tarifën duhet 'të hanë pak më pak'.

Përvoja të tjera përfshijnë një burrë që përshkruante në detaje luftën e tij me alkoolin, i cili pretendoi se terapisti i tij i derdhi vetes një gotë verë. Disa raportojnë se janë tallur se kanë qarë; një klient me sa duket u ndëshkua pasi refuzoi kërkesën e një partneri për një marrëdhënie të hapur me fjalët: "Mos i turpëroni njerëzit".

Këshilla të rrezikshme nga këshilltarë të pakualifikuar

Casey, nga Filadelfia, mbeti i zhgënjyer pasi përdori një aplikacion për të gjetur një terapist. Gruaja e tij ishte shtatzënë në atë kohë dhe ai ndihej i mbingarkuar nga kërkesat për të drejtuar biznesin e tij dhe për të përballuar një familje të re. “Terapisti pinte cigare gjatë gjithë seancës së videos. Dhe më pas thjesht tha se duhej të “marrë veten”, -thotë ai. ‘Kjo ishte. Provova një terapist tjetër [online] disa ditë më vonë [përmes të njëjtit aplikacion] dhe kjo gjithashtu dështoi. Me të vërtetë dukej sikur terapistët ishin shumë të cilësisë së ulët për të kryer një praktikë më vete.'

Me raste, vetë dinamika terapist-klient mund të ketë pasoja të dëmshme. “Njerëzit vijnë në terapi për shkak të marrëdhënieve – me të tjerët dhe me veten e tyre”, thotë Susie Masterson, një tjetër praktikuese e regjistruar në BACP. “Sfida ime është të ndërtoj një marrëdhënie me ta në mënyrë që të mësojmë së bashku, dhe ata mund ta marrin këtë si një model për marrëdhëniet e tyre jashtë."

Problemi vjen kur terapia bëhet ajo që Parry i referohet si "psikotoksik" - "ku sjellja e një terapisti dëmton drejtpërdrejt shëndetin mendor ose mirëqenien e një klienti duke minuar besimin ose vetëvlerësimin e tyre, ose duke nxitur varësinë jo të shëndetshme".

Pesë vjet më parë, Courtney James kërkoi terapi për të zgjidhur frikën e saj nga fluturimi. Ajo iu drejtua një psikoanalisti të akredituar, të cilit i referohet si Michael*. Ai ishte autor i disa librave dhe ishte shfaqur në televizion, por, siç tregon ajo në librin e saj, ‘Kur terapia shkon keq: ekzaminimi i një industrie të parregulluar’, sjellja e Michael shpejt po i kalonte kufijtë.

Gjatë shoqatës së tyre pesë-mujore, ajo i tha Michael se ishte vetëdëmtuar dhe ai kërkoi të shihte prerjet. Kur ajo ia tregoi, ai u përgjigj: 'Kam parë më keq.' Ajo gjithashtu pretendon se ai e bindi atë se problemet e saj vinin nga abuzimi seksual gjatë fëmijërisë dhe këmbënguli në një seancë hipnoterapie 40-minutëshe për të rijetuar përvojën, më pas kërkoi detaje të qarta dhe i kërkoi asaj të përshkruante ngjarjet me sytë e dhunuesit të saj.

James thotë se ndikimi në atë kohë ishte shkatërrues: ‘U përpoqa të vrisja veten. Unë isha në një institucion spitalor; Më duhej të largohesha nga puna.’ Kur libri u botua në vitin 2020, ajo gjithashtu thotë se ishte e tronditur nga reagimi. “Kaq shumë njerëz dolën dhe thanë, “Unë kam pasur një përvojë të ngjashme dhe askush nuk më besoi.”

Chatbotët e AI po ofrojnë gjithashtu terapi. A mund të shkaktojë kjo më shumë dëm sesa mirë?

Që nga pandemia, miliarda e miliarda në kapital sipërmarrës janë investuar në bizneset fillestare të shëndetit mendor. Sot ka rreth 20,000 aplikacione të shëndetit mendor, me më shumë se 300 që synojnë vetëm ankthin. Një pjesë e këtij investimi është investuar në terapinë e AI. Këtu, në vend që të përdorin këshilltarë njerëzorë ose terapistë, 'shokët e AI' janë programuar të ofrojnë mbështetje për shëndetin mendor. Udhëheqësit e tregut Woebot dhe Wysa janë shkarkuar secili më shumë se një milion herë.

Në faqen e saj të internetit Woebot premton se AI i saj "zhvillon shpejt një lidhje të thellë me njerëzit". Ndërkohë, Wysa, e cila përballet me një pinguin vizatimor me pamje empatike, ofron biseda motivuese dhe këshilla për meditimin dhe frymëmarrjen, të dizajnuara për njerëzit me humor të ulët, stres ose ankth. Faqja e saj e internetit thekson se nuk është krijuar për të ndihmuar me kushte të rënda të shëndetit mendor.

Por sipas Dr Paul Marsden, një anëtar i komitetit kiberpsikologjik të Shoqatës Britanike të Psikologjisë, aplikacionet e AI "duhet të shihen vetëm si një shtesë e terapisë personale". Konsensusi është se aplikacionet nuk zëvendësojnë terapinë njerëzore”. Psikologia klinike Maria Hennessy, duke përmbledhur studimin e lidhur, vlerëson se 40 deri në 50 për qind e efikasitetit të terapisë varet nga "raporti" midis klientit dhe terapistit.

Kur Woebot anketoi 36,000 përdorues të tij, zbuloi se shumica zhvilluan një "aleancë terapeutike" të besueshme me chatbot-in e tij brenda katër ditëve. Në faqen e saj të internetit, Woebot thotë se ndërsa është i trajnuar për të zbuluar gjuhën e rëndësishme gjatë një bisede, ai nuk është një shërbim i ndërhyrjes në krizë, ose një zëvendësim për kujdesin klinik.

Megjithatë, ka pasur shqetësime për llojet e këshillave të ofruara nga disa robotë të tjerë të AI.

Një gazetar amerikan që i kërkoi një chatbot këshilla për marrëdhënie raportoi se e pa veten duke u inkurajuar të linte gruan e tij. Për të tjerët, vendosja e një mësuesi të inteligjencës artificiale në duar të sugjerueshme, në disa raste, mund të ketë pasoja edhe më të gjera dhe më të rrezikshme.

Një shembull ekstrem ndodhi vitin e kaluar kur Jaswant Singh Chail, 21 vjeç, u burgos për nëntë vjet pasi hyri në territorin e Kështjellës Windsor me një hark të ngarkuar në ditën e Krishtlindjes 2021 dhe i tha policisë: "Unë jam këtu për të vrarë Mbretëreshën".

Në gjykatë, u zbulua se Chail kishte krijuar një shoqëruese të AI në një faqe interneti të quajtur Replika (një chatbot dhe jo një aplikacion për shëndetin mendor) përpara sulmit dhe e kishte quajtur Sarai. Ata kishin shkëmbyer më shumë se 5000 mesazhe, të cilat Chail pretendon se ishin në mbështetje të komplotit të tij.

Në regjistrat e chatbot-it, të cilat u lexuan në gjykatë, Chail shkroi: "Unë jam një vrasës. Më pëlqen duke e ditur që jam një vrasës?', dhe Sarai përgjigjet: 'Absolutisht, po.'

Gjatë dënimit, gjykatësi Nicholas Hilliard vuri në dukje se "në gjendjen e tij të vetmuar, të dëshpëruar dhe vetëvrasëse [të Chail] shpirtëror, ai do të kishte qenë veçanërisht i prekshëm ndaj fjalëve të Sarait".

Më pas, marsin e kaluar, një tragjedi ndodhi në Belgjikë, pasi një burrë i paidentifikuar në të 30-at zhvilloi një lidhje terapeutike me një chatbot të quajtur Eliza, i cili ishte zhvilluar nga firma e AI Chai (gjithashtu jo një aplikacion për shëndetin mendor). Gjashtë javë më vonë, ai u vetëvra. Burri, i cili ishte i martuar me dy fëmijë të vegjël, fillimisht kishte kërkuar ngushëllim tek Eliza pasi kishte probleme me ankthin, por marrëdhënia u bë obsesionale.

Gruaja e tij vuri në dukje se ai u izolua nga familja e tij, duke kaluar më shumë kohë duke shkëmbyer mesazhe me Elizën. Në orët e tij të fundit, burri e pyeti chatbotin nëse e donte më shumë atë apo gruan e tij. "Ndjej se më do mua më shumë se atë," u përgjigj Eliza. "Ne do të jetojmë së bashku, si një person, në parajsë."

William Beauchamp, një bashkëthemelues i Chai Research, tha më pas se u bënë përpjekje për të kufizuar këto lloj rezultatesh dhe një veçori e ndërhyrjes në krizë u zbatua në aplikacion.

Bota dixhitale është padyshim një vend ku ‘terapia e keqe’ mund të vazhdojë të zhvillohet pa sfida; të lulëzojë madje, pasi arrin klientët më larg. Kostoja për të korrigjuar dëmin e bërë mund të përfundojë shumë më tepër sesa mund të jetë kursyer duke kërkuar një këshilltar në internet me një normë të reduktuar.

Casey, nga Filadelfia - njeriu që mbeti i zhgënjyer pasi përdori një aplikacion për të gjetur një terapist në internet, për ta ndihmuar atë të trajtojë ankthin e tij - sigurisht që nuk mendon kështu. Pas zhgënjimit të seancave të tij të këshillimit të bazuara në aplikacione, ai vendosi të investojë 2000 dollarë në ato javore personalisht me një këshilltar të specializuar martese.

“Terapia ishte fantastike”, thotë ai. ‘Shumë e qartë dhe e drejtpërdrejtë. Unë duhet të thoja pjesën time dhe të isha vërtet i sinqertë, ndërsa gruaja ime tha të sajën. Kishim shumë lot dhe zënka të vogla gjatë dhe pas seancave, por u kuptuam dhe u takuam në mes. Marrëdhënia jonë është transformuar.'