Dietat e caktuara, ekspozimi në diell, ka shumë faktorë që ndikojnë në shëndetin dhe pamjen e lëkurës suaj. Por, një prej tyre ndikon bindshëm më shumë se të tjerë, dhe ky është pikërisht gjumi. Fondacioni Kombëtar i Gjumit rekomandon që të rriturit të bëjnë shtatë deri në nëntë orë gjumë dhe lëkura e tyre do të jetë perfekte.

Gjumi i jep kohë lëkurës tuaj që të shërohet nga dëmtimi dhe inflamacioni

Kur flemë, i tërë trupi ynë pushon, përfshirë edhe lëkurën tonë. Nëse nuk pushojmë, lëkura jonë nuk mund të korrigjohet siç duhet nga dëmtimet dhe inflamacionet. "Mungesa e gjumit mund të ndërhyjë në shërimin e plagëve, të nxisë inflamacion dhe madje të çojë në çrregullime të akneve", tha Dr. Zeichner për INSIDER.

Kur nuk fle mjaftueshëm, lëkura bëhet e thatë

Si organi më i madh i trupit njerëzor, lëkura siguron një pengesë ndaj mjedisit të jashtëm. Shtresa më e jashtme e lëkurës vepron si mbrojtje kundër humbjes së tepërt të ujit, por kur nuk fle mjaftueshëm, mund të mos jetë në gjendje ta bëjë këtë. "Privimi i gjumit zvogëlon funksionin pengues të lëkurës, kështu që nuk ka më shumë humbje të ujit kur nuk fle", tha Dr. Jaliman. Ajo shtoi se kjo humbje e ujit mund të çojë në rritjen e thatësisë së lëkurës.

Kur nuk bëni pushim mjaftueshëm, lëkura juaj fillon të humbasë nga trashësia e saj

Dr. Jaliman vuri në dukje se privimi i gjumit mund të zvogëlojë nivelin tuaj të rritjes së hormoneve. Trupi i njeriut sekreton hormonin e rritjes gjatë orëve të para të gjumit, kështu që nëse nuk merrni pushim adekuat, nuk mund të prodhoni mjaftueshëm atë. Një zvogëlim i prodhimit të hormoneve të rritjes mund të zvogëlojë trashësinë e lëkurës. Si rezultat, kolagjeni dhe indet elastike gjithashtu mund të prishen, duke shkaktuar lëkurë të lirshme dhe rrudha që zhvillohen.

Mungesa e gjumit mund të shkaktojë skuqje dhe rrathë nën sy

Disa nga shenjat më të dukshme që mund të keni nga privimi i orëve të duhura të gjumit janë skuqja dhe rrathët nën sy. "Kur nuk fle, sytë tuaj do të jenë më të zbehtë dhe më të fryrë. Do të keni rrathë të errëta nën sytë tuaj dhe lëkura juaj do të duket më e fortë", tha Dr. Jaliman për Insider.

Ka dëshmi se mos fjetja e mjaftueshme mund të bëjë që lëkura juaj të jetë e lirshme

Cilësia kronike e dobët e gjumit mund t'ju bëjë të dukeni më të vjetër se sa jeni. Një mungesë rutine e pushimit mund të rrisë shenjat e plakjes së brendshme, duke nënkuptuar se lëkura juaj do të jetë më e lirshme dhe e varur.