Legjenda e komedisë skoceze Johnny Beattie ka ndërruar jetë në moshën 93-vjeçare.

Ylli skocez vazhdimisht ka qenë në qendër të vëmendjes, pasi kaloi gjashtë dekada në skenën e komedisë skoceze.

Johnny vdiq pasi kaloi një kohë të shkurtër në azilin “Margaret”.

Aktori ishte shumë i njohur për rolin e tij si Malcolm Hamilton në “River City”.

Rolet të tjera të rëndësishme përfshijnë “Scotch & Wry” dhe “Rab C Nesbitt”.

Në prill të 2015-ës, ai doli në pension, pasi punoi për më shumë se 60 vjet.

Johnny kishte 33 vite i martuar me gruan e tij të ndjerë, Kitty.

Kitty vdiq pas një beteje me kancerin në 1993, menjëherë pas ndarjes së tyre në 1985. Çiti ka katër fëmijë.