Pas 12-vjetësh që kishte munguar në finalen e një Botërori, Franca ka siguruar fitoren mbrëmjen e djeshme, pas fitores së ngushtë 1-0 me Belgjikën. Finalistja e parë e këtij kompeticioni të madh të sportit, sonte në mbrëmje mëson se cila është skuadra me të cilën do të përballet në finalen e madhe të 15 korrikut.

Ndërsa të gjithë presin cila do të fitojë ndeshjen e sotme Kroaci – Angli, ju shijoni këto foto të mrekullueshme të ndeshjes së mbrëmshme nga L’equipe dhe dhe bashkë me to, edhe fitoren e Francës.