Nga birra tek djathi parmixhan, ka gjëra që ju bëjnë të humbisni peshë pa përpjekje! Kjo është e vërtetë dhe mënyra si ato funksionojnë është ideale. Në qoftë se beteja juaj personale është me yndyrën e trupit, ju mund të keni vënë re se si shumë thashetheme flasin për vetitë e mrekullueshme të ushqimeve të caktuara apo truket për të humbur peshë shpejt dhe në mënyrë efikase.

E pra, vendosni shpirtin tuaj në paqe: për të humbur peshë në një afat të gjatë, aktiviteti fizik, vëmendja ndaj të ushqyerit dhe vullnetit të mirë janë të nevojshme. Ajo që ekziston është pak a shumë ndihmë efektive për të mashtruar metabolizmin dhe trurin, duke na vënë për të konsumuar më shumë, për të qenë më pak të uritur ose për të zgjatur ndjenjën e ngopjes.

Këtu janë 5 gjëra absurde që thuhet se ju bëjnë të humbni peshë dhe funksionojnë vërtet!

Kakao
Duket se nuk është një mashtrim, ndoshta kakao ju bën të humbni peshë. Sipas një studimi nga Universiteti i Kalifornisë në San Diego, antioksidantët e pranishëm në kakao, në veçanti epikexina, sjellin përfitime metabolike që e detyrojnë yndyrën të digjet më shpejt. Dhe testet e kryera nga studiuesit treguan se indeksi masiv i atyre që konsumojnë kakao pesë herë në javë është më i madh se ai i atyre që nuk e marrin atë.
Birra
Një studim shkencor i fundit ka të bëjë me thyerjen e klisheve! Sipas një studimi të Universitetit të Oregonit, flavonoidi që gjendet në flluskat e birrës ndihmon në humbjen e peshës dhe në uljen e nivelit të kolesterolit. Tani për tani, testet janë kryer vetëm tek minjtë prandaj prisni të thithni lajmin me të plotë pak më vonë.
Djathi parmixhan
Falë një hulumtimi italian, doli se gratë që konsumojnë rregullisht produkte shumë të pjekura të qumështit, si parmixhano ose Grana Padano, kanë më pak gjasa të fitojnë peshë me kalimin e kohës. Kjo është për shkak se të gjitha produktet e qumështit të prodhuara me kohë të lartë kanë një përmbajtje të lartë të acidit linoleik që mund të ndihmojë djegien e yndyrës.
Lëkura e mangos
Ne e dimë se mango është një super ushqim që duhet të konsumohet sa më shpesh, por ajo që nuk e dimë të gjithë është fakti se eliksiri me vija që gjendet në lëkurën e tij është fantastik. Një studim australian ka treguar se lëvozhga e këtij fruti parandalon formimin e qelizave yndyrore dhe prandaj parandalon formimin e depozitave të yndyrës dhe celulitit.
Ngjyra e kuqe
Duket se ndër gjërat që të bëjnë të humbasësh peshë është edhe ngjyra e kuqe. Studiuesit në Universitetin e Bazelit pretendojnë se përdorimi i mbulesave të tavolinave, pllakave dhe enëve të kuqe ul ndjenjën e urisë dhe për këtë arsye ju do të hanit më pak.