Dhe ja ku jemi! Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar ka përfunduar dhe tashmë dihen fituesit në çdo kategori. Për të gjithë jun që mbase e humbët këtë eveniment të rëndësishëm më poshtë mund të lexoni fituesit e çmimeve Oscar.

Filmi më i mirë

Green Book 

Regjia më e mirë

Alfonso Cuarón-Roma 

Aktori më i mirë

Rami Malek -Bohemian Rhapsody 

Aktorja më e mirë

Olivia Colman -The Favourite 

Aktori më i mirë në rol joprotagonist

Mahershala Ali -Green Book

Aktorja më e mirë në rol joprotagonist

Regina King-If Beale Street Could Talk

Skenari më i mirë origjinal

Green Book -Brian Hayes Currie, Peter Farrelly dhe Nick Vallelonga

Skenari më i mirë i përshtatur

BlacKkKlansman-Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel dhe Kevin Willmott 

Filmi më i mirë i animuar

Spider-Man-Into the Spider-Verse 

Dokumentari më i mirë

Free Solo 

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

Roma-Mexico 

Kinematografia më e mirë

Roma-Alfonso Cuaron

Kostumografia më e mirë

Black Panther-Ruth E Carter

Editimi më i mirë

Bohemian Rhapsody-John Ottman

Make-up dhe flokë

Vice –Greg Cannomm, Kate Biscoe, Patricia Dehaney-Le May

Kënga më e mirë origjinale

Shallow-A Star Is Born 

Produksioni më i mirë skenik

Black Panther-Hannah Beachler dhe Jay Hart

Efektet vizuale

First Man

Miksimi më i mirë i zërit

Bohemian Rhapsody

Editimi më i mirë muzikor

Bohemian Rhapsody

Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër

Period. End of Sentence

Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër

Bao

Kolona zanore më e mirë

Black Panther (Ludwig Goransson)

Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër

Skin