Sot do të flasim për përfitimet e puthjes, një nga gjërat më të zakonshme që ndodh tek njerëzit, jo vetëm në shtrat por edhe në jetën e përditshme. Të puthësh dikë është një nga gjërat më spontane, të drejtpërdrejta dhe të dashura për të shprehur ndjenjat tona, por a e dini se përveç të qenit një ilaç për humorin, si dhe shkëndijë për të ndezur pasion nën çarçafë, puthja është gjithashtu e mirë për shëndetin tonë ? Është e vërtetë! Puthja nuk është vetëm diçka që nxit kënaqësinë dhe mirëqenien mendore, por edhe shëndetin e trupit tonë. Pse? Do t'ju tregojmë menjëherë!

Ne shpesh përpiqemi në dhomën e gjumit për ta kthyer pasionin me metodat alternative, nga lodrat seksuale tek ato erotike, duke kaluar nëpër praktika emocionuese dhe pastaj harrojmë për puthjen, motorin e pasionit, gjestin e vërtetë të dashurisë, por edhe kënaqësinë së shfrenuar! E pra, pasi ta keni kuptuar se kjo bën mirë për shëndetin, ndoshta ju duhet ta konsideroni më shumë!

• Ju bën të humbni peshë. Po, e kuptuat drejt. Duket se një puthje një minutëshe ju bën të humbni deri në 10 kalori. Shkurtimisht, a mendoni për ndonjë arsye tjetër që të mos përfitoni nga kjo?

• Kjo rrit mbrojtjen tonë imune. Shpesh mendohet se puthja është një shkëmbim i vërtetë i baktereve. Epo, asgjë nuk mund të jetë më e gabuar! E puthura aktivizon sistemin imunitar dhe forcon mbrojtjen tonë!

• Bën mirë për dhëmbët. Edhe këtu, përfitoni. Një puthje për të parandaluar prishjen e dhëmbëve apo pllakës së tyre, gjithashtu ndihmon në mbrojtjen e gojës nga alergenet e jashtëm.

• Është mirë për zemrën dhe presionin. Tashmë, edhe aktiviteti kardiovaskular është prekur pozitivisht. Arsyeja është shumë e thjeshtë: kur dy njerëz puthen, zemra pompon më shumë gjak, dhe është si të bësh gjimnastikë!

• Është një ilaç i shkëlqyeshëm për stresin. Puthja rrit prodhimin e dopaminës, e cila njihet si hormon i lumturisë. Kjo na ndihmon të luftojmë ankthin, stresin dhe na bën më të lumtur!

• Është një anti-rrudhë e natyrshme. A e dini se ne përdorim 30 muskuj fytyrës për të puthur? Përvec tonit dhe maskave, për të luftuar rrudhat puthni sa më shumë!

• Është pasion i pastër. Nuk mund të përfundojmë në këtë mënyrë: puthja është e mirë për seksin, rrit pasionin, mirëkuptimin dhe kënaqësinë! Pra, kur ju keni një marrëdhënie mos harroni atë më të rëndësishmen: puthjen!