Të pathënat mbi seksualitetin mashkullor dhe atë femëror, i kuriozojnë të gjithë, pa kushte. A mendoni se i dini të gjitha për seksin? Epo, sado të informohesh, shkenca rezervon vazhdimisht surpriza dhe seksualiteti rezulton gjithmonë një aventurë e re. Nga dimensionet e aktit deri tek orgazma, këtu janë pesë kuriozitete që nuk i dinim më parë. Prandaj, për një seksualitet të kënaqshëm është më mirë të studiojmë…

1. Ai gjithashtu ndjen orgazmë

Duke supozuar se ekzistojnë lloje të ndryshme të orgazmës dhe duket se nuk është arritja e orgazmës që përcakton shkallën e kënaqësisë seksuale globale, është mirë të dihet se edhe burrat pretendojnë të kenë orgazëm. Sipas një sondazhi të kohëve të fundit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, rreth 31% e burrave të intervistuar kanë përjetuar orgazmën të paktën një herë në jetë. Ndaj, gra mos pretendoni vetëm ju për kulminacion gjatë aktit seksual.

2. Seksi shëron dhe redukton dhimbjen

A kryhen marrëdhënie seksuale kur ke dhimbje koke apo ethe? Nuk është aspak një ide e keqe. Prandaj, justifikimi i migrenës nuk do të qëndronte ...Në një gjendje të tillë fizike, seksi do të favorizonte relaksimin e muskujve dhe përmirësimin e simptomave. Kënaqësia dhe orgazma janë analgjezikë të vërtetë natyrorë, pasi ato stimulojnë prodhimin e oksitocinës dhe endorfinës.

3. Kur është koha e duhur?

Kur është më mirë të bësh seks për të arritur kënaqësinë maksimale? Disa studime shkencore këshillojnë që të mos bëhet dashuri menjëherë pasi hahet, veçanërisht nëse ishte një vakt i bollshëm. Procesi i tretjes tërheq gjakun në stomak dhe "e heq" atë nga organet e tjera, duke e bërë më të vështirë mbledhjen. Në vend të kësaj, koha më e mirë për të bërë seks është menjëherë pas sportit, pavarësisht nëse bëni stërvitje në palestër ose në natyrë: falë furnizimit me gjak në organet gjenitale, e sidomos për burrat, rritja e nivelit të testosteronit gjatë stërvitjes rrit edhe shanset për një super raport intim.

4. Ju interesojnë dimensionet

Jo vetëm madhësia e penisit, tani shkenca po merret edhe me çështjen e dimensioneve femërore. Në fakt, edhe madhësia e klitorit dhe pozicionimi i tij ndikon fort në kënaqësinë dhe arritjen e orgazmës tek femrat. Klitorisi është një pjesëz e pajisur me mbaresa të shumta nervore, që rrisin kënaqësinë në maksimum. E dinit që madhësia e një klitori mund të arrijë deri në 10cm gjatësi dhe 6 cm gjerësi?!

5. Thyerja e penisit nuk është një legjendë

Mund të ndodhë kjo? Po, madje në mjekësi njihet si "frakturë penile". Nuk është, pra, një lloj legjende urbane: edhe nëse penisi është një organ i adaptueshëm, mund të ndodhë që ai të thyhet për shkak të një këputje të papritur të cavernosa corpora gjatë ngritjes. Kjo është një gjendje shumë e dhimbshme dhe jo aq e rrallë. Ndaj, burra kujdes!