Kina ka refuzuar kushtet e propozuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) për të hetuar më tej origjinën e pandemisë Covid-19.

Kreu i OBSH-së Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus i bëri thirrje Kinës që të jetë më bashkëpunuese në lidhje me fazat e hershme të shpërthimit të virusit, duke përfshirë edhe auditimet e laboratorëve.

Zeng Yixin, zëvendës ministër i shëndetësisë, tha se kjo tregon "mosrespektim të arsyes së shëndoshë dhe arrogancë ndaj shkencës". Ai tha se plani ishte i politizuar dhe se Kina nuk mund ta pranonte atë.

OBSH dërgoi një ekip ekspertësh në Wuhan - qyteti ku virusi u zbulua për herë të parë në dhjetor të vitit 2019 - në janar të këtij viti. Hetuesit arritën në përfundimin se nuk kishte shumë të ngjarë që koronavirusi të shpëtojë nga një laborator, por teoria ka vazhduar të qëndrojë.

Në fillim të këtij muaji, Dr Tedros përshkroi kushtet e një faze të dytë të propozuar të hetimit të OBSH-së, duke përfshirë auditimet e institucioneve kërkimore shkencore në zonën ku virusi u identifikua për herë të parë. Ai i kërkoi Pekinit që të jetë transparent, të jetë i hapur, të bashkëpunojë me hetuesit dhe të sigurojë të dhëna të papërpunuara të pacientit që nuk u ndanë gjatë hetimit të parë.

Duke folur në një konferencë shtypi të enjten, Zeng Yixin tha se ishte jashtëzakonisht i befasuar nga propozimi i OBSH-së, sepse u përqendrua në pretendimet për shkelje të protokolleve laboratorike të Kinës. Ai tha se ishte "e pamundur" për Kinën të pranonte kushtet, duke shtuar se vendi kishte paraqitur rekomandimet e veta për gjurmimin e origjinës.

"Shpresojmë që OBSH të rishikojë seriozisht konsideratat dhe sugjerimet e bëra nga ekspertët kinezë dhe me të vërtetë të trajtojë gjurmimin e origjinës së virusit Covid-19 si një çështje shkencore dhe të heqë qafe ndërhyrjet politike," -tha Zeng sipas Reuters.

Yuan Zhiming, drejtori i Laboratorit Kombëtar të Biosigurisë në Institutin e Virologjisë Wuhan, u paraqit gjithashtu në konferencën për shtyp. Ai tha se virusi ishte me origjinë natyrore dhe theksoi se rrjedhje të virusit ose infeksione të personelit nuk kishin ndodhur në strukturë që kur u hap në vitin 2018.

Më shumë se 4 milionë njerëz kanë vdekur në të gjithë botën që nga fillimi i pandemisë dhe OBSH është përballur me presion të vazhdueshëm ndërkombëtar për të hetuar më tej origjinën e virusit. Në fillim të këtij viti, Presidenti i SHBA-ave, Joe Biden, gjithashtu urdhëroi zyrtarët e inteligjencës amerikane të "dyfishojnë" përpjekjet e tyre hetimore për pandeminë.

Përshtatur nga BBC