Organizata Botërore e Shëndetit thotë se një grup i ri pune mund të jetë shansi i fundit për të gjetur origjinën e Covid-19. Ajo ka emëruar 26 ekspertë për t'u bashkuar me trupën, Grupi Këshillimor Shkencor mbi Origjinat e Patogjenëve të Ri (Sago).

Më shumë se një vit e gjysmë që kur virusi u zbulua në qytetin kinez Wuhan, pyetja se si u shfaq për herë të parë mbetet e paqartë.

Ekipi do të marrë parasysh nëse virusi u transmetua nga kafshët te njerëzit në tregjet e Wuhanit ose nëse rrodhi në një aksident laboratorik. Kina e ka kundërshtuar fuqishëm teorinë e dytë.

Në shkurt, një ekip i OBSH-së, i ngarkuar me hetimin e origjinës së Covid, fluturoi për në Kinë dhe arriti në përfundimin se virusi ndoshta kishte ardhur nga lakuriqët e natës, por se duhej më shumë punë. Ekipi e quajti teorinë e rrjedhjes së laboratorit "jashtëzakonisht të pamundur". Por drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, më vonë tha se hetimi ishte penguar nga mungesa e të dhënave dhe transparenca nga Kina.

Anëtarët e propozuar të grupit Sago përfshijnë gjashtë ekspertë që vizituan Kinën si pjesë e ekipit të mëparshëm. Përveç koronavirusit, Sago gjithashtu do të shikojë origjinën e patogjenëve të tjerë me rrezik të lartë.

"Të kuptuarit se nga vijnë patogjenët e rinj është thelbësore për parandalimin e shpërthimeve të së ardhmes," tha Dr Tedros.

Në një editorial të përbashkët në revistën Science, Dr Tedros dhe zyrtarë të tjerë të OBSH-së thanë se një aksident laboratorik nuk mund të përjashtohet.

Michael Ryan, drejtori i urgjencave të OBSH-së, tha se puna e Sago mund të jetë "shansi i fundit për të kuptuar origjinën e këtij virusi".

Njoftimi i grupit të ri vjen pasi CNN raportoi se Kina po përgatitej të testonte dhjetëra mijëra mostra të bankave të gjakut të marra në muajt e parë të pandemisë. Por Chen Xu, ambasadori i Kinës në OKB në Gjenevë, tha se puna e Sago nuk duhet të "politizohet".

"Është koha për të dërguar ekipe në vende të tjera," tha ai.

Përshtatur nga BBC