Me siguri keni dëgjuar për riadet e famshme të Marokut. Një riad tradicional maroken është një shtëpi e rrethuar me një oborr të hapur me shatërvan. Riadet dikur ishin pronat e qytetarëve, tregtarëve dhe oborrtarëve më të pasur. Ndërtesa është në formën e një drejtkëndëshi me dhoma të ndryshme në secilën nga katër anët. Riadet janë pjesë e udhëtimit në Marok dhe asnjë vizitë në këtë vend nuk është e plotë pa qëndruar në një të tillë.

Shumica e riadeve janë shndërruar në hotele butik dhe bujtina në epokën moderne. Ata janë bërë shumë të famshëm dhe të preferuar nga turistët që vizitojnë Marokun, prandaj kijeni parasysh nëse Maroku është në listën e dëshirave tuaja për vendet që do të donit të vizitonit. Me bare në çati dhe banja të këndshme nëntokësore, më poshtë keni një përmbledhje të riadeve më të bukura për t’u rezervuar.

Le Riad Yasmine

Në zemër të Medinës do të gjeni këtë vendstrehim urban mahnitës me tetë dhoma gjumi. Një strehë e sigurt në qytetin e kuq, që të mbështjellë me një ndjenjë qetësie sapo të hyni nga dera. Le Riad Yasmine u ble nga çifti francez Gabriel dhe Alice në vitin 2015. Që atëherë ata e kanë rinovuar dhe dekoruar dhe së fundmi kanë hapur motrën e vogël të Riad Yasmine aty pranë, riadin me 3 dhoma gjumi, Le Petit Yasmine.

Dhomat fillojnë nga 90 £ për natë. riad-yasmine.com

El Fen

Një nga riadet më ikonike të Marrakech, El Fenn u ridizajnua në vitin 2012 dhe u zgjerua përsëri vitin e kaluar dhe tani ka 31 dhoma dhe 12 riadet që ndërlidhen, tri pishina, një restorant në çati dhe tarracë të madhe, dy bare koktejli dhe një spa, me një koleksion mbresëlënës të artit bashkëkohor për vizitorët. Çdo dhomë e stiluar në mënyrë individuale ka mure me ngjyrë xhevahiri të kompensuar nga orendi antike dhe disa kanë gjithashtu pishina private.

Dhomat nga 385 € për natë, el-fenn.com

Riad Due

Në Riad Due, mjeshtëria tradicionale marokene takohet me dizajnin e çuditshëm me orenditë me ngjyra të ndezura, të krahasuara me muret e bardha dhe prekjet prej druri. Për adhuruesit e librave, ka edhe një bibliotekë të veçantë. Librat e mbushur me tekste mbi dizajnin dhe historinë marokene, ju mund t'i lexoni në një qoshe tërheqëse rreth riadit ose pranë oxhakut në dhomën ose suitën tuaj luksoze.

Dhomat nga 168 për natë me një qëndrim minimal dy netë, riaddue.com

Dar One

Dar One është një riad i stilit Scandi. Me dizajnin minimalist dhe nuancat e heshtura, gjashtë dhomat në Dar One kanë trarë të ekspozuar dhe lavamanë mermeri. Rezervoni në një nga klasat e gatimit maroken ose ekskursionet e kalërimit në fshatin maroken, përpara se të ktheheni përsëri në riad ku ju presin mbrëmjet e qeta.

Dhomat nga 83 £ për natë, riad-dar-one.com

L'Hotel Marrakech

Nëse jeni të dhënë pas prekjeve të luksit, ky riad është një nga më ëndërrimtarët në Marrakech. Fillimisht pjesa qendrore e një pallati Caidal, riad i shekullit të 19-të, përfshin vetëm pesë suita që rrethojnë një pishinë dhe oborr mahnitës, ku aromat e kopshtit përhapen drejt qiellit. L'Hôtel Marrakech është i pasur me bukuri të viteve 1930, e cila kompensohet nga pajisjet moderne dhe mjeshtëria marokene. Shijoni një mbrëmje në çati mes luleve të portokallit dhe fikut, jaseminit dhe trëndafilave, ndërsa shikoni diellin të perëndojë mbi male të mbuluara me borë.

Dhomat nga 255 £ për natë, l-hotelmarrakech.com

Riad 72

Në zemër të Medinës shumëngjyrëshe do të gjeni një Eden të qetë në Riad 72. Secila nga 11 dhomat dhe 2 suitat janë të dekoruara në mënyrë individuale me stilin e tyre unik, por zgjedhja perfekte do të ishte një nga suitat madhështore plot dritë me tavanet origjinale të gdhendura në dru. Pushoni në banjën autentike të hamamit të Riad 72, përpara se të shijoni një perëndim dielli në çati, pasuar nga darka nën yjet vezulluese.

Dhomat nga 152 £ për natë, riad72.com

P'tit Habibi

Në skajin verior të Medinës së Marrakeshit do të gjeni këtë riad simpatik dhe eklektik që bashkon zanatin tradicional artizanal me dizajnin modern. Mes dy suitave dhe tri dhomave, mund të zgjidhni suitën Hazy Moon me pllakat e kuqe rreth shtratit dhe tarracën private të çatisë me pamje nga malet e Atlasit. Mund të shihni filma në oborr ose të shijoni një pije në perëndimin e diellit dhe një zhytje në pishinën në çati.

Dhomat nga 97 £ për natë, ptithabibi.com

Riad Les Yeux Bleus

Do të vini re menjëherë se Riad Les Yeux Bleus ka një sërë prekjesh të ngjashme me El Fenn, dhe kjo për shkak se është nga i njëjti dizajner i brendshëm, Willem Smit. Ndonëse moderne me komoditete dhe ngjyra elektrike, ky riad gjithashtu anon në traditë me pajisje prej hekuri të farkëtuar dhe dyer prej druri të gdhendura. I vendosur në lagjen Bab Doukkala, vetëm 10 minuta në këmbë nga sheshi kryesor Jemaa el Fna, tetë dhomat në këtë butik riad janë një kënaqësi më vete, siç janë dy pishinat, biblioteka dhe spa.

Dhomat nga 150 £ për natë, marakech-boutique-riad.com

Riad Azzar

Sapo të hyni nga dera e rëndë e përparme e një rruge gjarpëruese në Medine, do të përshëndeteni nga një vend i qetë me nuanca qetësuese jeshile dhe të bardha. Riad Azzar me tre dhoma dhe tre suita përqendrohet rreth një pishine mahnitëse dhe një peme bananeje në oborr. Zgjidhni Suite Zemmour gjatë qëndrimit tuaj, një suitë romantike me orendi ngjyrë vjollce të thellë dhe të purpurt, me një banjë art deco dhe pamje nga oborri.

Dhomat nga 114 £ për natë, riadazzar.com

Riad Tchaikana

Për një riad klasik maroken, drejtojeni shikimin drejt Riad Tchaikana. Ky riad 200-vjeçar gjendet në zemër të Medinës dhe ofron pamje nga malet Atlas nga çatia. Do të vini re një përzierje të ndikimeve afrikane dhe orientale në dekor. Sigurohuni që të shikoni kopshtin dhe oborrin tradicional, i cili është i zbukuruar me pemë portokalli.