Ne duam më të mirën e të dy botëve. Duam të kemi një punë të rëndësishme, të fitojmë para të mira dhe gjithashtu të kemi fundjavë të relaksuar dhe fleksibilitet për të shkuar me pushime herë pas here. Por, çfarë ndodh kur të gjitha këto gjëra përplasen? Në këtë artikull ju sjellim disa strategji që ju lejojnë të gjeni një ekuilibër të shëndetshëm punë-jetë.

1. Është mirë të thoni jo

Të thuash jo është një aftësi e mësuar dhe mund të jetë e vështirë të fillosh ta praktikosh. Por, sapo të filloni të thoni “jo” kur keni nevojë, jeta juaj do të jetë shumë më e lehtë. Nëse jeni gjithmonë në lëvizje, është e lehtë të ndjeni se duhet t’i thoni po çdo gjëje që ju del përpara, por kjo nuk është domosdoshmërisht gjëja më e mirë për mirëqenien tuaj mendore. Ju nuk doni të pësoni burnout, apo jo? Prandaj, përpiquni të thoni jo kur dikush ju kërkon të bëni diçka jashtë zonës suaj të rehatisë ose nëse kjo do t’ju largonte nga një ngjarje apo projekt i rëndësishëm familjar.

Ju gjithashtu duhet të siguroheni që qëllimet tuaja janë realiste dhe të arritshme për sa i përket kohës dhe përpjekjes së kërkuar; përndryshe, ato mund të jenë më shumë stresuese sesa të dobishme!

2. Vendosni synime realiste

Është e lehtë të kapemi nga rutina e jetës sonë, por është e rëndësishme të gjejmë kohë për veten tonë. Në fund të fundit, e vetmja mënyrë se si do të jemi në gjendje të gjejmë kohë për atë që ka më shumë rëndësi është nëse mund t’i lëmë mënjanë ato gjëra që nuk kanë rëndësi. Pra, bëni një hap prapa dhe mendoni për atë që dëshironi nga jeta juaj – jo vetëm për sa i përket karrierës apo familjes, por edhe për sa i përket rritjes personale dhe kënaqësisë tuaj. Pastaj merrni pak kohë çdo ditë (ose të paktën një herë në javë) për të bërë diçka që ju ndihmon t’i afroheni më shumë atyre qëllimeve.

Mund të jetë diçka aq e thjeshtë sa të marrësh një orë shtesë gjatë drekës ose të bësh joga në mëngjes para punës. Sido që të jetë, sigurohuni që është diçka që ju ndihmon të ndiheni më të përmbushur dhe më pak të stresuar për jetën!

3. Përpiquni ta bëni kalendarin tuaj të funksionojë për ju

Deri tani, ju e dini se mënyra më e mirë për t’u organizuar është duke bërë një kalendar. Është e vërtetë! Pra, pasi të keni bërë kalendarin tuaj, është koha të filloni të punoni me të. Shumë njerëz mendojnë se kalendarët janë vetëm për planifikimin e gjërave si takimet, por ato në fakt mund të jenë shumë më tepër se kaq. Çelësi për të gjetur ekuilibrin e përsosur punë-jetë është të planifikoni argëtimin tuaj.

Merrni disa minuta në fund të çdo dite për të menduar se çfarë ju bëri të buzëqeshni atë ditë ose çfarë do t’ju bëjë të buzëqeshni të nesërmen. Pastaj lini kohë për atë aktivitet sa më shpejt të jetë e mundur. Ju do të jeni shumë më të lumtur në planin afatgjatë, dhe po ashtu edhe të gjithë rreth jush!

Mund të duket budallallëk në fillim, por do t’ju ndihmojë të përqëndroheni në atë që ka më shumë rëndësi për ju në jetë dhe kjo është gjithmonë një gjë e mirë.

4. Qëndroni të lidhur me miqtë dhe familjen tuaj

Kur ndiheni të shkëputur nga familja dhe miqtë tuaj, është koha të bëni një hap prapa dhe të lidheni përsëri. Nëse keni qenë duke punuar në një projekt të ri për një javë rresht dhe nuk keni dëshirë të flisni me askënd, bëni një pushim! Fikni kompjuterin tuaj, hiqni telefonin tuaj dhe merrni një libër të mirë. Leximi mund të jetë një mënyrë e mrekullueshme për të marrë kontakt me veten dhe atë që ju bën të lumtur.

Nëse mendoni se keni nevojë të flisni me dikë, por nuk doni të telefononi ose dërgoni mesazhe, provoni të dërgoni një email në vend të kësaj. Është një mënyrë e shkëlqyeshme për të shprehur veten pa pasur presionin e të folurit me zë të lartë ose duke u shqetësuar nëse ata do të përgjigjen ose jo menjëherë!

5. Merrni kohë nga dita juaj për t’u ushtruar

Të ushtruarit është një mënyrë e shkëlqyer për të pastruar mendjen dhe për t’u ndjerë më mirë me veten, por nëse nuk keni kohë ose energji për ta realizuar atë, mund të tundoheni ta kaloni këtë hap. Por kur bëhet fjalë për të jetuar një jetë të ekuilibruar, stërvitja mund të jetë një nga gjërat më të lehta për t’u futur në rutinën tuaj, edhe nëse është vetëm për 15 minuta.

Pavarësisht nëse është një shëtitje e shpejtë rreth bllokut apo edhe vetëm disa minuta në shtëpinë tuaj, duke marrë kohë për veten do t’ju ndihmojë të ndiheni më energjikë dhe të relaksuar gjatë gjithë ditës. Plus, kur të jeni në gjendje të kujdeseni fizikisht për veten, do t’ju japë më shumë energji dhe motivim për t’u kujdesur edhe emocionalisht për veten!

6. Pushoni shumë çdo natë

Që trupi dhe mendja juaj të funksionojnë sa më mirë, duhet t’u jepni atyre kohë për të pushuar. Është e rëndësishme jo vetëm për shëndetin tuaj mendor – mund të ndiheni më mirë dhe më energjik kur të ngriheni nëse keni fjetur mjaftueshëm – por edhe për shëndetin tuaj fizik. Gjumi ndihmon në mbajtjen e sistemit tuaj imunitar të fortë dhe përgatit trupin për të nesërmen. Prandaj, përpiquni të flini të paktën tetë orë gjumë çdo natë!

7. Delegoni ku mundeni

Nëse ndiheni të mbingarkuar, është koha për të marrë ndihmë nga jashtë.

Mos u shqetësoni për atë që njerëzit e tjerë do të mendojnë për ju – kontraktimi i jashtëm është një mënyrë e shkëlqyer për të bërë më shumë pa shpenzuar më shumë kohë. Ka mijëra kompani që mund të bëjnë gjithçka, nga mbajtja e kontabilitetit dhe futja e të dhënave deri te kërkimi dhe shkrimi për ju.

Ne kemi nevojë për më shumë sesa një pagë të mirë dhe përfitime nga një punë. Është gjithashtu mirë të mbani mend se ju nuk jeni thjesht një “dron pune” dhe puna juaj nuk është e vetmja gjë në jetën tuaj. Pra, mos kini frikë të gjeni një ekuilibër që ju mundëson të ndiqni pasione të tjera.

BM