Tani që sezoni i 3 i "Emily In Paris" po bën namin, le të diskutojmë për truket e grimit të vajzave franceze në ekran, si për shembull se si një buzë e kuqe pariziane tregon vetëbesim te Emily. Sigurisht, grimi i çdo personazhi varet nga historia e gjithësecilit dhe se kush janë ata.

Le të marrim personazhin e Filipineve Leroy-Beaulieu, Sylvie, gruaja elegante e përsosur pariziane - dikush që mund të jetojë vetëm, ajo nuk ka nevojë për askënd, ajo ka rregullat e saj. Sa i përket grimit, kjo përkthehet në tone të thjeshta, natyrale, me stil, lëkurë të butë dhe qerpikë fallco të thjeshtë.

Por për personazhin e Ashley Park, Mindy Chen, një këngëtare që është gjithmonë në qendër të vëmendjes, janë kodet më ekstreme dhe shumëngjyrëshe të bukurisë që mbizotërojnë. 

Ja, 5 truke grimi që përdorin vajzat franceze nisur nga 'Emily në Paris'.

1. Lëkura e bukur është gjithmonë prioritet
Kujdesi për lëkurën është prioriteti numër një, përpara grimit. Mësimi kryesor për bukurinë pariziane është se një portret natyral, në dukje pa makeup është prioriteti kryesor– edhe kur përmirësohet me kozmetikë. Tek Sylvie, për shembull, tregohet lëkura; fytyra e saj. Pastaj, janë përmirësuar pjesët e vogla.

2. Balluke dhe buzë të kuqe
Është vërtet franceze të lyesh buzët e kuqe. Kur vendosni një buzëkuq të kuq vërtet të bukur siç bën një grimier francez, sytë duhet të jenë më pak të lyer. Dhe për Emily-n, stili i të cilës në sezonin e tretë frymëzohet nga vitet '70, kombinimi kërkonte një dorë të lehtë kudo tjetër. Një makeup më natyral sjell një nivel ekuilibri të vajzave franceze.

3. Përqafoni tonalitetet 'nude'
Çelësi i bukurisë së vajzave franceze është gjetja dhe veshja e tonaliteteve që nuk duken haptazi. Në Francë, specifika e tyre e vërtetë është 'nude' - ata i duan nuacat 'nude' sepse nuk është aq e zakonshme të kesh shumë grim. Për pamjen franceze, duhet grim minimal - lëkurë natyrale, bazë e lehtë dhe korrektor i lehtë - vetëm për të fshehur defektet e vogla, jo për të konturuar. Camille, e luajtur nga Camille Razat, është një personazh që mishëron këtë pamje.

4. Qerpikët duhet të jenë minimalistë
Ndryshe nga zgjatimet dhe qerpikët e rënduar që kemi arritur t'i lidhim me yjet e televizionit amerikan, qerpiku fallco parizian është pothuajse i padukshëm. Për portretizimin e Sylvie një "gruaje pariziene elegante të përsosur", merrni qerpikët një nga një dhe kombinoni ata më të gjatët me ata më të shkurtërit. Rezultati është një iluzion optik që rrit në gjatësinë dhe trashësinë e qerpikëve natyralë.

5. Ka gjithmonë vend për të luajtur
Edhe me udhëzimet tradicionale të thjeshtësisë dhe ekuilibrit, vajzat franceze marrin shenja nga tendencat globale dhe shijojnë momentet. Është gjithashtu shumë elegante të jesh ekstreme. Në sezonin 3, Jeremy O. Harris, e cila luan stilisten Grégory Elliot Duprée, është një kujtesë se grimi i vajzave franceze nuk i shmanget gjithmonë ngjyrave. Të gjithë mund të luajmë me grimin dhe të jemi elegante dhe në modë.