Më 16 qershor, Kourtney tregoi se ishte në pritje të fëmijës së saj të parë me bashkëshortin Travis Barker në koncertin e bateristit Blink-182 në Los Angeles. Kardashian tashmë ka tre fëmijë: Mason, 13, Penelope, 10 dhe Reign, 8, me ish-in e saj, Scott Disick. Ndërkohë, Barker ndan djalin e tij Landon, 19 vjeç, vajzën Alabama, 17 dhe njerkën Atiana, 24 vjeç, me ish-gruan e tij Shanna Moakler.

Në videon e ëmbël, të cilën Kardashian e postoi më vonë në Instagram, mbajti një pankartw "Travis I'm Pregnant!" ndërsa Mark Hoppus ndaloi shfaqjen për të lejuar Barker të dilte nga skena dhe të përqafonte gruan e tij.

Më 18 qershor, Kourtney Kardashian ndau më shumë foto nga mbrëmja, duke përfshirë një fotografi veçanërisht të ëmbël të Travis Barker duke puthur barkun e saj , e cila është e dukshme përmes kostumit të saj të zi. Kjo ishte padyshim një mbrëmje e veçantë për yllin e realitetit, e cila është shprehur e hapur për betejat e saj me IVF. “E mbingarkuar nga gëzimi dhe mirënjohja për bekimin dhe planin e Zotit”, shkroi Kardashian në mbishkrimin e fotove. Fatkeqësisht, pjesa e komenteve të Kardashian la shumë për të dëshiruar, me shumë përdorues të Instagramit që e akuzuan yllin e realitetit se "gënjente" në njoftimin e saj fillestar për shtatzëninë. “Ju duam djema, por kë po gënjejmë? Sikur ai të mos mund të thoshte se je shtatzënë, "thuhet në një nga versionet më të këndshme të ndjenjës. "Duhet të jeni të paktën 4 muaj."

Një komentues tjetër shkroi, “Pra ai nuk e vuri re barkun e saj të shtatzënisë para kësaj??? Lol. Gëzuar për ta, por hajde, kështu të inskenuar.”