Revista e njohur “Lonely Plan” ka dedikuar një artikull nëntë destinacioneve turistike në vend, duke nisur që nga Thethi, e deri në Porto Palermo.

Me një vëzhgim të qartë nga veriu në jug, revista shkruan detaje nga më të tjerët që bëjnë t’i ofrohen ato që duan të vizitojnë Shqipërinë.

1. Fshati Theth-Vendi më i mirë për adhuruesit e ecjes dhe aventurave

Thethi mund të jetë vendi më i qetë për t’u vizituar në Shqipëri. Ky fshat i vogël midis Aleve Shqiptare është nëse jeni duke kërkuar për ecjen më të mirë në vend dhe peizazhe për t’u shijuar.

Ka dy shëtitje që duhet të bëni gjatë vizitës në Theth. E para është ecja drejt Syrit të Kaltër, e cila ju çon nëpër një pyll, mbi lumenj dhe më në fund në një burim natyror të gjallë blu. Kjo është e lehtë deri në mes dhe nëse nuk jeni një alpinist me përvojë.

E dyta është një nga më të njohurat në vend dhe nga më të bukurat, ajo e Thethit në Valbonë. Ky shteg fillon nga maja e fshatit Theth dhe ju dërgon përmes Alpeve Shqiptare në pamje të mahnitshme në majë.

“Nuk është për ata zemër të dobët, pasi do të duhen afërsisht gjashtë deri në tetë orë për të qëndruar, por do të jeni të lumtur që keni bërë!”, shkruan revista “Lonely Planet”.

Ndër të tjerat edhe një këshillë për turistët: Sigurohuni që keni para me vete, të tjera të tjera nuk mund të gjenden për t'u gjetur dhe gjithçka do të duhet të paguhet para në dorë.

2. Korçë-Vendi më i bukur në Shqipëri

Kur të vizitoni Korçën, shkruan prestigjozja e udhëtimeve, sigurohuni që të bëni shëtitje nëpër Pazarin e Vjetër. Aty të admironi stilin e pazarit të ndërtimit 13-të në arkitekturën e rrugëve të vjetra me kalldrëm dhe arkitekturë të stilit osman.

Si në këtë qytet shumë të vizituar nga turistët, duhet të provoni shumë pije tradicionale alkoolike të pijeve raki, e prodhuar nga rrushi i distiluar dhe i njohur në Shqipëri.

“Lonely Planet” nuk harron të përmendet edhe një nga zakonet më të vjetra të shqiptarëve, tashmë është trashëguar nga mosha e tretë, mëngjesi në shoqërinë e një rakie dhe kafene të mëngjesit.

3. Gjirokastër-Qyteti më i mirë për traditat shqiptare

I njohur si qyteti i gurit, Gjirokastra është një qytet i UNESCO-s në jug të Shqipërisë. Ky qyteet është edhe vendlindja e ish-diktatorit komunist, Enver Hoxha. Ajo që sugjerohet të bëhet këtu në shtëpitë e saj në pazar dhe vizitë në kalanë e Gjirokastrës, është e fundit nëpër Shtëpinë e Zekatit.

Kjo shtëpi tradicionale familjare është midis viteve 1811-1812 dhe është një shembull i bukur i disa prej traditave më të mëdha të shtëpisë dhe martesës shqiptare. Kur të, një nga anëtarët e familjes do t’ju vizitojë vizitoni dhe do t’ju tregojë të ndryshme dhomat dhe qëllimet e tyre.

Për këshillën e planit të revista: Provoni pjatën e quajtur pasha qofte , e cila në thelb është një supë kremi i bërë nga qumështi me qofte të tjera brenda. Është një pjatë e shijshme që mund të gjeni vetëm në Gjirokastër.

4. Dhërmi-Vendi më i mirë për të shkuar në plazhe

Nëse jeni duke kërkuar për një destinacion që të shtriheni, të nxiheni dhe të shijoni një zhytje në vend, atëherë duhet të vizitoni Dhërmiun. Është një nga perlat e Rivierës Shqiptare dhe shtëpia e shumë festivaleve muzikore verore.

Me plazhe idilike, bare plazhi në modë dhe pamje që mund t'ju bëjë të mos dëshironi të madhe, Dhërmiu është një pikë e nxehtë për brezat e rinj që festat më të nxehta atmosferat më të mira të verës.

Si për Dhërmiun nuk mungojnë këshillat nga prestigjozia e udhëtimeve: Sigurohuni që të rezervoni paraprakisht nëse jeni duke vizituar në korrik dhe gusht, pasi hotelet mund të rezervohen për shkak të festivaleve të përmendura më sipër.

5. Përmet-Më e mira për rafting në ujërat e bardha dhe çiklizëm malor

“Në një kthesë në lumin Vjosa me bruz me rrjedhje të shpejtë, rreth 32 km (20 milje) nga Greqia ku buron lumi, është qyteti qendror i Përmetit. Prej këtu mund të organizoni aktivitete aventureske nga rafting në ujërat e bardha deri te kampingu, ecja dhe ngasja me biçikletë malore në rajon.

Dikur një tregtar i kohës osmane, Përmeti është sot “një nga pjesët më të gjelbra dhe më të pastra të vendit”. Lumi Vjosa u përcaktua kohët e fundit si një park kombëtar lumi i egër, i pari në Evropë”, shkruan “Lonely Planet”.

6. Shkodër-Qyteti më i mirë verior në Shqipëri

Qyteti i Shkodrës është një frymë e shpejtë dhe nuk ngjan me asnjë qytet tjetër në Shqipëri. Kur të mbërrini, do të vini re se shumica e njerëzve po ecën nëpër qytet me biçikletë. Ndërsa jeni atje, bëni që bëni vendasit dhe merrni me qira një biçikletë për ditën. Më pas zbrisni në Liqenin e Shkodrës për të shijuar pamjet e bukura të liqenit.

Ndërsa jeni në zonë, sigurohuni që të vizitoni Kalanë e Rozafës dhe të pyesni një nga udhëzimet për legjendën e Rozafës. Kur të arrini majën, do të shihni një pamje të bukur 360 gradë.

Këshilla e planit: Nëse dëshironi të bëni ecjen në Theth në Valbonë dhe nuk keni dëshirë të më merrni vetes tuaj, një opsion popullor tuaj është të lini çantat në Shkodër në banesën tuaj. Shkodra është një qytet i mrekullueshëm për t’u deklaruar, pasi që atje do të nisin transfertat për t’ju çuar ose në Valbonë

7. Lin-Fshati më i qetë në Shqipëri

Lin është një fshat i qetë i vendosur në liqenin e Ohrit, që thotë se këtu ka peshkim të shkëlqyer. Nëse jeni duke kërkuar për një arratisje nga liqeni dhe dëshira për heshtje dhe qetësi, kjo është një zgjedhje perfekte.

Një nga gjërat më të mira për të bërë ecni në vend arkeologjik në majë të kodrës, ku do të shihni mozaikët e mirë të një kishe paleokristiane të krijuar në shekullin e 6-të.

Nëse e vizitoni në verë, mozaikët do të zbulohen dhe duhet të keni një udhërrëfyes që mund t’ju tregojë gjithçka për zbulimin e tyre. Ndër të tjera mund të shihni një pamje të pabesueshme nga maja e Linit dhe mund të shihni Maqedoninë e Veriut Ndërsa shikoni mbi liqenin e Ohrit.

8. Sarandë-Vendi më i vizituar në Shqipëri gjatë verës

Saranda është porta jugore e rivierës shqiptare dhe një nga qytetet më të mira për t’u vizituar, jo vetëm sepse është afër një plazheve më të mira të rajonit, Plazhi i Ksamilit. “Merr një hotel në Sarandë, ku do të jesh përballë disa restoranteve në Shqipëri dhe jetës së mirë në komplot të qytetit. Më pas eksploroni plazhet e Sarandës dhe Ksamilit gjatë ditës”, vijon më tej shrkimi.

Një nga Sara më të mira për të bërë nga është e hipni në një nga turnet e ditore me varkë që nis nga bulevardi dhe në plazhet e Kakomës dhe Krorezit. Biletat nga 30 euro.

Këshilla e planifikimit për këtë qytet bregdetar: Koha më e mirë për të vizituar Sarandën është maji, qershori ose shtatori nuk është kur turmat të çmendura, por baret dhe restorantet e plazhit janë të hapur. Duke qenë ky është një destinacion veror, shumica e bizneseve mbyllen gjatë periudhës jashtë sezonit.

9. Porto Palermo-Destinacioni më i nënvlerësuar i Rivierës Shqiptare

Kalaja në formë trekëndëshi është një arsye e shkëlqyeshme për t’u ndalur në kështjellën e Porto Palermos, siç janë plazhet e tyre, të paprishura dhe të qeta që bëjnë të gjeni këtu, duke krijuar një vend të bukur që ka kampingu plazhet e bukura të Rivierës Shqiptare.

“Ju gjithashtu mund të merrni me qira një ka dhe të vozisni plazhet e tyre dhe të gjalla të qeta. Ndërsa bëni kajak, do të shihni bunkerin e vjetër ushtarak të nëndetëseve të vendosura në kodër jo shumë të mëdha plazheve kryesore të Porto Palermos. Porto Palermo është e mbushur me histori dhe gjire spektakolare jo dhe ka një pozicion të qetë të Rivierës”, e mbyll artikullin e saj të Shqipërisë detajuar “Lonely Planet”.