Jeta e Kendall Jenner ka qenë në qendër të vëmendjes që kur ajo ishte vetëm një vajzë e vogël. Ajo njihet, ka fansat e saj, merr pjesë në evente dhe neve të vdekshmëve të thjeshtë edhe një festë me pizhame e saj nga duket madhështore. Por kjo është e pashmangshme kur je ndër protagonistet e një prej reality show-ve më të famshëm në botë dhe motrat e tua janë pothuajse çdo ditë në kopertinat e tabloideve. Është e sigurt se ky popullaritet i hershëm ka pasur një ndikim të caktuar edhe në karrierën e saj aktuale, duke e lejuar atë të bëhet top modelja më e paguar në botë, duke tejkaluar edhe ikonat e vërteta si Gisele Bündchen, Naomi Campbell apo Adriana Lima. Një aspekt, megjithatë, që më e madhja e motrave Jenner duket se e nënvlerëson vazhdimisht, duke bërë të pamundurën për të insistuar në aspekte që theksojnë fillimet e saj të vështira dhe se si të qenurit e famshme e penalizoi në vend që ta ndihmonte.

Do të mjaftonte të shikonit disa episode të 'Keeping up with the Kardashians' për të zbuluar se gjërat nuk shkuan kështu. Agjencia e parë e modelingut që punësoi Kendall-in kur ajo ishte vetëm 13 vjeçe u gjet nga nëna e saj Kris, e cila, siç tha vetë, mori të gjithë ata që njihte në botë për t'i dhënë vajzës së saj këtë mundësi. Hapi i modeles në pasarelë fillimisht linte për të dëshiruar, por falë ndërmjetësimit të motrës së saj Kim, ajo mori leksione për të përmirësuar ecjen dhe qëndrimin e saj. Një nga sfilatat e para të rëndësishme në të cilat ajo mori pjesë dhe që e bëri atë përfundimisht të hynte në botën e modës ishte për Marc Jacobs, i cili, siç u shpjegua disa kohë më vonë, e zgjodhi atë sepse i ishte rekomanduar nga një asistent i tij që kishte disa miq të përbashkët me familjen Kardashian (ose më mirë me Kanye West, të dashurin e Kim në atë kohë).

Fjalimi që Kendall e përsërit me obsesion prej vitesh dhe që e sheh të refuzuar nga markat dhe agjencitë e modës, duke e detyruar të vendosë një emër të rremë për t'u marrë seriozisht ose për të qëndruar në radhë për orë të tëra, së bashku me koleget e saj duket shumë i bukur për të qenë i vërtetë. Dhe është ndoshta pikërisht kjo mospërputhje evidente me atë që ka ndodhur realisht që e bën modelen josimpatike në sytë e atyre që ndjekin. Mosmirënjohja se ajo ka përfituar nga një privilegj i madh falë popullaritetit të familjes së saj, nuk e bën Kendall Jenner një person modest, siç do të donte të shfaqej, por përkundrazi një individ i mësuar të jetojë në një botë të mbytur, të paaftë për të kuptuar se mbi cilat themele u ndërtua karriera e saj.

Askush nuk dëshiron të minimizojë përkushtimin e saj në punë, përkushtimin e saj për t'u bërë modelja që është sot ose që iu desh të sakrifikonte dashurinë dhe jetën e saj private për të qenë në gjendje të marrë pjesë në sfilata të modës dhe sesione fotografish, por është vërtet e paarsyeshme të vazhdosh të këmbëngulësh në këtë pikë kur një listë e gjatë rrethanash vërteton të kundërtën. Kardashians - Jenners, me kalimin e viteve, na kanë treguar se sa shumë u intereson të krijojnë histori për një të kaluar të vështirë (si kur Kim, në The Kardashians, tha se, për disa vite, familja e saj kishte probleme ekonomike, por u mohua menjëherë nga historia që përmbante biografia, e botuar vite më parë, e Kris Jenner-it): për fat të keq, midis talenteve të ndryshme që mund të mburren, nuk është ajo e të thënit të gënjeshtrave të besueshme.

/Vanity Fair