Me ushqime të vazhdueshme larg shtëpisë dhe stresit, metabolizmi bëhet më i ngadalshëm, rritet pesha trupore dhe ju ndiheni më të lodhur. Megjithatë, nëse ndiqni disa këshilla diete, mund të rifitoni peshën tuaj dhe të përshpejtoni organizimin me ushqimet e duhura. Natyrisht juve ju duhet të shmangni ushqimet e yndyrshme dhe të skuqura dhe të hidratoheni sa më shumë. Falë pijeve të detoxit, ushqimeve të yndyrshme dhe aktivitetit fizik, mund të humbisni peshë shumë shpejt. Le të shohim, se si të dobësohemi shpejt sipas këshillave të gjyshes.

Një truk i vjetër është të hani ushqime në sasi të vogla dhe shpesh. Nëse bëni vetëm dy vakte të mëdha, drekë dhe darkë, ju do të tendosni tretjen tuaj dhe rrjedhimisht metabolizmin tuaj. Me ushqime të moderuara dhe dietetike, si edhë të konsumuara çdo dy orë ju do t'i jepni trupit energjinë e duhur. Provoni të shtoni proteinat më cilësore në dietën tuaj. Kjo do ta ndihmojë trupin tuaj të humbasë shpejt peshën dhe shpejtimin e metabolizmit të ngadaltë. Proteinat e preferuara janë ato me nivele të larta të aminoacideve siç janë mishi, peshku dhe vezët. Ajo që kurrë nuk mund të mungojë janë perimet që duhet të shoqërojnë dy vakte kryesore të ditës.

Një tjetër sugjerim për të humbur peshë shpejt është bërja e aktivitetit fizik. Lëvizja, në fakt, e aktivizon trupin duke shkaktuar më shumë urinë, por gjithashtu duke prodhuar më shumë energji. Pra, bëni një shëtitje të mirë prej të paktën gjysmë ore çdo ditë dhe shkoni në palestër disa herë në javë.

Pije detoksifikimi! Sekreti për të pasur sukses në humbjen e peshës shpejt dhe mbajtjen e një linje perfekte qëndron jo vetëm në zgjedhjen e një diete të shëndetshme dhe stërvitjes së rregullt, por edhe në zgjedhjen e pijeve të duhuara me efekt pastrimi. Para së gjithash, ju duhet të eliminoni pije të gazuara dhe pije të paketuara dhe të ëmbla. Një zgjidhje e shkëlqyeshme për të përshpejtuar metabolizmin është pirja e infuzioneve të detoksit me bazë xhinxhefili. Kjo rrënjë ka efekte dobësimi. Ju mund të përgatisni një çaj bimor me xhinxhefil dhe limon dhe ta konsumoni dy ose tri herë në ditë.

Uji me limon gjithashtu është ilaç klasik që ndihmon për të humbur peshë dhe për t'u pastruar. Është e këshillueshme që të pini lëng limoni me ujë në mëngjes gjysmë ore para se të hani mëngjesin. Çaji jeshil konsiderohet gjithashtu një kurë. Të gjitha janë efikase për humbjen e peshës shpejt dhe mposhtjen e celulitit. Në fakt, ajo ndihmon për të djegur yndyrna të tepërta dhe për të zvogëluar thithjen e yndyrave të futura nga dieta.