Një nga ëmbëlsirat e preferuara të të gjithëve që prej fëmijërisë janë pa dyshim mafishet ose siç njihen ndryshe, meringue. E mira e kësaj ëmbëlsire është se përgatitet shumë thjeshtë dhe nuk të merr kohë aspak. Më poshtë po ju sjellim recetën nga Rafaela Llanaj.

Ju duhen:

2 të bardha veze

80 gr sheqer normal

80 gr sheqer pluhur

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ?Rafaela Pashaj Llanaj? (@ledeliziedirafa) on

Mënyra e përgatitjes:

Rrahim dy të bardhat e vezës fort dhe më pas shtojmë sheqerin pluhur të situr. E trazojmë me një spatull.

Në një qese pasticerie hedhim masën dhe me formën që duam i vendosim në një tavë, ku kemi shtruar më parë letër pjekjeje. I pjekim në 80 /100 gradë derisa të thahen.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ?Rafaela Pashaj Llanaj? (@ledeliziedirafa) on