Duke qenë se për një kohë të gjatë këtë vit shumë njerëz kanë punuar nga shtëpia, muzika dhe podcastet kanë qenë thelbësore. Spotify ka publikuar listën vjetore të Wrapped të tendencave të transmetimit të vitit 2020, duke përfshirë artistët, këngët dhe podcastet më të transmetuara në platformë.

Reperi Bad Bunny ishte artisti më i transmetuar globalisht në platformë, i ndjekur nga Drake, J Balvin, Juice WRLD dhe The Weeknd.

Kënga e këtij të fundit, "Blinding Lights", ishte më e transmetuara në të gjithë botën në Spotify këtë vit, me gati 1.6 miliardë transmetime në vitin 2020 - pavarësisht se u publikua në nëntor të vitit të kaluar. Kënga më e preferuar në TikTok, "Dance Monkey" e Tones And I - tani kënga më e kërkuar në Shazam e të gjitha kohërave - ishte e dyta dhe u ndoq nga "The Box" nga Roddy Ricch, "Roses - Imanbek Remix" nga Imanbek dhe SAINt JHN dhe "Don 't Start Now" nga Dua Lipa.

Ndërsa Cardi B dhe Megan Thee Stallion, "WAP" dhe BTS "Dynamite", dy nga këngët më të mëdha të vitit, nuk ishin ndër pesë këngët më të transmetuara në Spotify, pavarësisht se thyen rekorde diku tjetër.

Billie Eilish mori kurorën për të dytin vit radhazi si artistja femër më e transmetuar në Spotify, e ndjekur nga Taylor Swift, Ariana Grande, Dua Lipa dhe Halsey. Sa i përket albumeve, më i transmetuari ishte YHLQMDLG i Bad Bunny me mbi 3.3 miliardë transmetime, më pas After Hours i The Weeknd, Hollywood i Blood Maling, Fine Line i Blood Styles dhe Future Nostalgia i Dua Lipas.

Lista e plotë, si më poshtë:

Artistët më të transmetuar

1.    Bad Bunny

2.    Drake

3.    J Balvin

4.    Juice WRLD

5.    The Weeknd

 

Artistet femra më të transmetuara globalisht

1.    Billie Eilish

2.    Taylor Swift

3.    Ariana Grande

4.    Dua Lipa

5.    Halsey

 

Albumet më të transmetuara globalisht

1.    YHLQMDLG, Bad Bunny 

2.    After Hours, The Weeknd

3.    Hollywood’s Bleeding, Post Malone 

4.    Fine Line, Harry Styles 

5.    Future Nostalgia, Dua Lipa 

 

Këngët më të transmetuara globalisht

1.    “Blinding Lights” by The Weeknd

2.    “Dance Monkey” by Tones And I 

3.    “The Box” by Roddy Ricch 

4.    “Roses – Imanbek Remix” by Imanbek and SAINt JHN

5.    “Don’t Start Now” by Dua Lipa 

 

Podcastet më të transmetuara globalisht

1.    The Joe Rogan Experience

2.    TED Talks Daily

3.    The Daily

4.    The Michelle Obama Podcast

5.    Call Her Daddy