Flokët kanë prirje të elektrizohen, sidomos në stinën e dimrit ku lagështia është një fenomen i zakonshëm. Por ka një maskë, e cila do të të ndihmojë të shpëtosh nga elektrizimi shqetësues.

Përbërësit:

2 lugë gjelle kos. Kosi ka veti zbutëse. Proteinat e tij ndihmojnë në ushqimin e fijes dhe pastrimin e fijeve të djegura.

1 lugë gjelle mjaltë. Mjalti ka vetinë të mbyllë lagështinë brenda flokëve.

1/2 -1 lugë gjelle vaj kokosi. Lëndët ushqyese të këtij vaji ndihmojnë flokun të jetë me i shndritshëm dhe pa shkaktuar yndyrë.

Përzieji të gjithë përbërësit derisa të krijohet një masë homogjene. Aplikoje në flokë që nga rrënja duke i masazhuar lehtë. Lëri ashtu për 15-20 minuta. Shpëlaje kokën me ujë të nxehtë dhe më pas laje si zakonisht. Në fund, mos përdor krem zbutës.

Kjo maskë është mirë të aplikohet një herë në javë.