Gisele Bündchen ka rikujtuar disa nga pamjet e saj më ikonike në pasarela dhe tapetin e kuq, përfshirë një nga momentet më traumatizuese të karrierës së saj.

Në një intervistë për "Life in Looks" të British Vogue të publikuar të mërkurën, supermodelja 41-vjeçare kujtoi se si doli në pasarelë për koleksionin Pranverë 1998 të Alexander McQueen me një bluzë të argjendtë që i ekspozonte gjoksin.

"Unë nuk kisha bërë prova, kështu që kur u paraqita në shfaqje, thashë: "Çfarë kam veshur?", tha Bündchen. “Mendova, ‘A është një bluzë apo diçka tjetër?’ Jo, ishte kjo. Kështu fillova të qaja.”

Bukuroshja braziliane, e cila ishte vetëm 18 vjeçe në atë kohë dhe nuk fliste anglisht, u shfaq po ashtu topless me bustin e saj të lyer me ngjyrë të bardhë.

“Isha duke ecur dhe gjatë gjithë kohës duke menduar: Shpresoj që babai im të mos e shohë ndonjëherë këtë foto”, tha ajo për British Vogue. "Gjithçka që doja të bëja ishte të largohesha, por, e dini, është një nga ato gjëra që të bëjnë më të fortë."

Bündchen foli më parë për përvojën në kujtimet e saj të vitit 2018, “Lessons: My Path to a Meaningful Life”.

“Nuk e kisha idenë se çfarë të bëja”, shkroi ajo. “Kryesisht, mendoja se sa të zhgënjyer dhe të turpëruar do të ishin prindërit e mi. U përpoqa të mbaja lotët e mi, por ata thjesht vazhduan të zbresin dhe pendët e zeza të ngjitura në qerpikët e mi filluan të binin. Mendova të largohesha, të ikja. Në asnjë mënyrë nuk doja të dilja atje pa një bluzë.”