Sulmuesi portugez, Cristiano Ronaldo do të largohet nga Manchester United me vendim të menjëhershëm.

Vendimi vjen pas një interviste të bujshme në të cilën 37-vjeçari kritikoi klubin dhe tha se ai nuk kishte “konsideratë” për menaxherin Erik ten Hag.

Të dyja palët deklaruan se largimi i Ronaldos ishte "reciprokisht dakord".

“Klubi e falënderon atë për kontributin e tij të jashtëzakonshëm në dy periudha në Old Trafford”, thuhet në një deklaratë të Manchester United.

United është i pesti në Premier League në sezonin e parë të Ten Hag si trajner, me sezonin që merr një pushim për Kupën e Botës në Katar.

Ronaldo është me Portugalinë në turne dhe do të jetë kapiten i tyre në ndeshjen e tyre hapëse të Grupit H kundër Ganës të enjten.

Ai foli me mediat në Katar të hënën, duke thënë se do të "flasë kur të dojë" dhe grindja e tij me United nuk do ta "tundë" skuadrën e Portugalisë.