Një moment rrëqethës po bën xhiron e rrjetit ku një grua siriane, e bllokuar nën rrënojat e shtëpisë së saj të shembur, lindi një djalë dhe më pas fatkeqësisht vdiq.

Pavarësisht kushteve më të pafavorshme, mjekët në zonën e Jindires, në veri të Aleppos, arritën të lindnin foshnjën dhe ta nxirrnin nga rrënojat për të siguruar mirëqenien e tij, por nuk mundën ta shpëtonin nënën.

Fëmija është i vetmi i mbijetuar në familje pasi të gjithë vëllezërit e motrat e tij humbën jetën.

Lajmi për lindjen e foshnjës dhe vdekjen e nënës së tij u përhap shpejt dhe një video e një burri që mbante të porsalindurin e vogël larg nga rrënojat u bë virale në mediat sociale.

Ndërsa bota mban zi për humbjen e mijëra jetëve në tërmet, historia e të porsalindurit preku zemrat e miliona njerëzve.

Foshnja, e cila është quajtur “Mrekulli” nga ata që kujdesen për të, është kthyer në një simbol shprese dhe qëndrueshmërie përballë tragjedisë.

Qyteti i shkatërruar nga lufta në Siri, Aleppo, është ndër zonat që kanë bartur peshën kryesore të tërmetit, i cili gjithashtu shkatërroi pjesë të Turqisë jugore.

Tërmeti me magnitudë 7.8 goditi të hënën në orën 04:17 me orën lokale në një thellësi prej 17.9 km pranë qytetit turk të Gaziantep. Dymbëdhjetë orë më vonë, një tërmet i dytë, i cili ishte pothuajse po aq i madh, goditi 130 km në veri.