Përbërësit

4 filxhanë çaji miell për ëmbëlsira

1 lugë të vogël pluhur pjekjeje

1/2 lugë të vogël sodë buke

1 filxhan çaji gjalpë të freskët

1 1/2 filxhanë çaji sheqer

2 vezë + 2 të verdhat e vezëve

Lëkurën e një limoni të grirë

1/2 filxhanë çaji kos

Përgatitja:

Në një tas të madh hidh gjalpin dhe rrihe me një mikser dore për 10 minuta. Pastaj hidh sheqerin, 1 vezë bashkë me 2 të verdhat dhe lëkurën e limonit. Rrihe masën edhe për pak minuta të tjera (3-4). Hidh miellin, sodën, pluhurin për pjekje dhe kosin duke e ngjeshur me dorë për disa minuta. Kur të jetë gati, krijo formën e biskotave sipas dëshirës.

Në një tepsi vendos letër vaji, lyeje me pak gjalpë dhe vendosi biskotat një nga një me kujdes. Me vezën e mbetur, pasi ta kesh rrahur mirë, lyej sipërfaqen e biskotave me ndihmën e një furçe.

Piqen në 180 gradë për 15 minuta.