Një burrë iranian, i cili prej 18 vjetësh jetonte në një aeroport të Parisit, ka ndërruar jetë.

I lënë në një harresë diplomatike, në vitin 1988 Mehran Karimi Nasseri bëri shtëpinë e tij në një pjesë të vogël të aeroportit Roissy Charles de Gaulle.

Përvoja e tij frymëzoi filmin e vitit 2004, The Terminal, me protagonist Tom Hanks.

Nasseri-t iu dha e drejta për të jetuar në Francë, por ai përfundoi duke u kthyer në aeroport disa javë më parë, ku vdiq nga shkaqe natyrore, tha një zyrtar i aeroportit për AFP.

I lindur në vitin 1945 në provincën iraniane të Khuzestanit, Nasseri fillimisht fluturoi në Evropë në kërkim të nënës së tij. Ai kaloi disa vite duke jetuar në Belgjikë, pasi u dëbua nga vende si Britania e Madhe, Holanda dhe Gjermania për shkak të mungesës së dokumenteve të sakta të emigracionit. Më pas ai shkoi në Francë, ku bëri shtëpinë e tij në terminalin 2F të aeroportit.

Duke qëndruar në stolin e tij, i rrethuar nga karroca që mbanin pasuritë që kishte grumbulluar, ai i kalonte ditët duke shkruar për jetën e tij në një fletore dhe duke lexuar libra e gazeta.

Historia e tij tërhoqi vëmendjen e mediave ndërkombëtare dhe tërhoqi vëmendjen e Stephen Spielberg, i cili drejtoi The Terminal, me aktorë Tom Hanks dhe Catherine Zeta-Jones.

Pas publikimit të filmit, gazetarët u dyndën për të folur me njeriun që kishte frymëzuar filmin e famshëm të Hollywood-it. Në një moment, Nazzeri, i cili e quajti veten "Sir Alfred", jepte deri në gjashtë intervista në ditë, raporton Le Parisien.

Pavarësisht se iu dha statusi i refugjatit dhe e drejta për të qëndruar në Francë në vitin 1999, ai qëndroi në aeroport deri në vitin 2006, kur u dërgua në spital për t'u trajtuar për një sëmundje. Më pas ai kaloi kohë duke jetuar në një bujtinë duke përdorur paratë që kishte marrë për filmin, raporton gazeta franceze Libération.

Nasseri u kthye në aeroport disa javë më parë, ku jetoi derisa vdiq, tha një zyrtar i aeroportit. Atij iu gjetën disa mijëra euro në posedim, shtoi zyrtari.

Burimi: BBC