Pishina gjeotermale me famë botërore Blue Laguna është mbyllur për një javë për shkak të aktivitetit aktual sizmik rreth zonës.

Vendi është pjesë e gadishullit Reykjanes të Islandës jugperëndimore - një gisht i trashë toke që drejton në perëndim në Oqeanin Atlantik të Veriut nga kryeqyteti Reykjavik. Si dhe Laguna Blu, gadishulli është gjithashtu shtëpia e aeroportit kryesor të Islandës, Keflavik International.

Islanda është një nga zonat vullkanike më aktive në planet. Në vend që të ketë një vullkan qendror, Gadishulli Reykjanes dominohet nga një luginë e çarë, me fusha llave dhe kone.

Sipas Zyrës së Meteorologjisë Islandeze, rreth 1,400 tërmete u mat në 24 orët që çuan deri në mesditën e së enjtes më 9 nëntor, me 800 të tjerë në 14 orët e para të së premtes. Shtatë nga të enjten ishin me magnitudë katër ose më shumë - dhe të gjitha këto ishin në gadishull, midis Eldvörp, afër aeroportit dhe Sýlingarfell, një mal në lindje të Lagunës Blu.

Tërmeti më i fortë u regjistrua me magnitudë 4.8 në perëndim të Þorbjörn, një mal afërsisht një milje në jug të Lagunës Blu, pak para orës 1 të mëngjesit të së enjtes.

 

“Është tërmeti më i madh që nga fillimi i aktivitetit më 25 tetor,” shkroi Met Office në një buletin të enjten.

“Ndërsa akumulimi i magmës vazhdon, aktiviteti sizmik mund të pritet në Gadishullin Reykjavík, sepse depërtimi i magmës shkakton rritje të tensionit në zonë.”

Lëkundjet mund të ndihen nga larg deri në Reykjavik, tha një zëdhënës i bordit turistik lokal për CNN.

Në 24 orët e mëparshme, u matën 1200 tërmete, kryesisht në të njëjtën zonë dhe në të njëjtën thellësi - rreth pesë kilometra (tre milje) nën nivelin e tokës. “Ka të ngjarë që aktiviteti sizmik të vazhdojë dhe të jetë episodik në intensitet, ndërkohë që akumulimi i magmës është në vazhdim”, shkroi më 8 nëntor, duke shtuar se “ngritjet në zonë vazhdojnë”.

Deri të premten, zona ishte ende aktive, me rreth 800 tërmete të matura tashmë që nga mesnata, sipas një ora 14:00. buletini i kohës lokale nga Zyra Islandeze Met. Një "tuzë e dendur" tërmetesh filloi në orën 7 të mëngjesit, duke kulmuar në një tërmet me magnitudë 4.1 afër Sýlingarfell pak para orës 14:00.

Megjithatë, ishte gjithashtu e vështirë për të vënë në dukje se një shpërthim nuk është domosdoshmërisht i afërt. “Fakti që tani ka tërmete më të mëdha se më parë në zonë, nuk do të thotë domosdoshmërisht një rritje e shkallës së akumulimit të magmës”, thuhet në buletinin e Met Office të së enjtes.