Kur Elon Musk u bë personi i parë në histori që humbi më shumë se 200 miliardë dollarë në vlerë neto, dera u hap për dikë tjetër në krye të renditjes së njerëzve më të pasur në botë.

Ky është Bernard Arnault i Francës, bashkëthemeluesi dhe CEO 73-vjeçar i LVMH, kreu i markave ikonike si Louis Vuitton, Tiffany dhe Christian Dior.

Arnault kaloi Musk duke u bërë personi më i pasur në botë muajin e kaluar. Ai ende e mban këtë titull edhe sot, sipas vlerësimeve nga Forbes dhe Bloomberg.

Forbes e vlerëson pasurinë e tij neto mw 191 miliardë dollarë.

Sido që të jetë, ai ka qenë një miliarder prej vitesh - duke përdorur strategji të mbledhura nga Steve Jobs dhe Warren Buffett për të ndërtuar pasuri marramendëse

Kush është Arnault?

Ai ka qenë në krye të renditjes së njerëzve më të pasur në botë për vite me rradhë.

Djali i një bizesmeni, Arnault mori firmën e ndërtimit të babait të tij në vitet 1970 dhe iu drejtua pronave të paluajtshme përpara se të kalonte në tekstile dhe shitje me pakicë.

Në vitin 1985, ai filloi të ndërtonte atë që tani është LVMH duke marrë 15 milionë dollarë nga biznesi i tij familjar për të blerë Christian Dior nga pronarët e falimentuar. Ai ende mban 97.5% të aksioneve në shtëpinë ikonike të modës luksoze franceze.

Gjatë tre më shumë dekadave të mëvonshme, Arnault zgjeroi perandorinë e tij të shitjes me pakicë duke ndihmuar në bashkimin e Louis Vuitton me kompaninë e pijeve alkoolike Moët Hennessy dhe duke marrë një aksion kontrollues në kompaninë mbajtëse që rezulton, e quajtur LVMH.

Sot, ai kontrollon afërsisht gjysmën e LVMH, e cila ka një vlerësim tregu prej afro 390 miliardë dollarë. Ajo regjistroi gati 60 miliardë dollarë shitje gjatë 9 muajve të parë të 2022.

Frymëzimi më i madh i biznesit për Arnault

Arnault e ka quajtur një nga kolegët e tij miliarderë, frymëzimin e tij më të madh të biznesit: kryetarin dhe CEO të Berkshire Hathaway, Warren Buffett.

Investitori i njohur është "personi që unë e admiroj më shumë në biznes", tha Arnault për Forbes në 2017, duke shtuar: "Ai është një investitor afatgjatë dhe ka ide të shkëlqyera dhe i qëndron atyre".

Buffett i përmbahet një strategjie investimi "blej dhe mbaj", duke predikuar durim afatgjatë për të vëzhguar nga afër tregjet çdo ditë.

Në mënyrë të ngjashme, Arnault e ka quajtur durimin "një cilësi thelbësore" në biznes. Thuhet se ai u shoqërua me markën italiane të bizhuterive Bulgari për një dekadë përpara se të sulmohej kur marka ishte në vështirësi, duke blerë kompaninë në 2011.