Dje, për të 25-tin vit, është mbajtur një ndër eventet më të rëndësishme të çmimeve në kinematografi, Critics' Choice Awards. Emrat më të njohur të botës së televizionit dhe filmit ishin në pranishëm në event dhe shumë prej tyre u nderuan me çmime. Çmimi kryesor, si filmi më i mirë, shkoi për "Once Upon A Time ... In Hollywood."

Lista e plotë e fituesve:

FILM

Filmi më i mirë

Once Upon a Time... in Hollywood

Aktori më i mirë

Joaquin Phoenix, Joker

Aktorja më e mirë

Renée Zellweger, Judy

Aktori më i mirë joprotagonist

Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood

Aktorja më e mirë joprotagoniste

Laura Dern, Marriage Story

Aktori/ja më i/e mirë i/e re

Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit

Regjisori më i mirë

Bong Joon Ho, Parasite

Sam Mendes, 1917

Skenari më i mirë origjinal

Once Upon a Time in Hollywood -- Quentin Tarantino

Skenari më i mirë i përshtatur

Little Women -- Greta Gerwig

Kinematografia më e mirë

1917 -- Roger Deaki

Dizajni më i mirë

Once Upon a Time in Hollywood -- Barbara Ling, Nancy Haigh

Editimi më i mirë

1917 -- Lee Smith

Kostumografia më e mirë

Dolemite Is My Name -- Ruth E. Carter

Flokët dhe grimi më i mirë

Bombshell

Efektet vizuale më të mira

Avengers: Endgame

Filmi i animuar më i mirë

Toy Story 4

Filmi aksion më i mirë

Avengers: Endgame

Komedia më e mirë

Dolemite Is My Name

Filmi më i mirë SCI-FI ose horror

Us

Filmi më i mirë i huaj

Parasite

Kënga më e mirë

"Glasgow (No Place Like Home)" -- Wild Rose

"(I'm Gonna) Love Me Again" – Rocketman

Best score

Hildur Guðnadóttir – Joker

TELEVIZION

Seriali më i mirë dramë

Succession

Aktori më i mirë në një serial dramë

Jeremy Strong, Succession

Aktorja më e mirë në një serial dramë            

Regina King, Watchmen

Aktori më i mirë joprotagonist në një serial dramë

Billy Crudup, The Morning Show

Aktorja më e mirë joprotagoniste në një serial dramë   

Jean Smart, Watchmen

Seriali më i mirë komedi

Fleabag

Aktori më i mirë në një serial komedi

Bill Hader, Barry

Aktorja më e mirë në një serial komedi

Phoebe Waller-Bridge, Fleabag

Aktori më i mirë joprotagonist në një serial komedi

Andrew Scott, Fleabag

Aktorja më e mirë joprotagoniste në një serial komedi

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel

Seriali më i mirë i limituar

When They See Us

Filmi më i mirë i bërë për televizion

El Camino: A Breaking Bad Movie

Aktori më i mirë në një serial të limituar ose në një film të bërë për TV

Jharrel Jerome, When They See Us

Aktorja më e mirë në një serial të limituar ose në një film të bërë për TV

Michelle Williams, Fosse/Verdo

Aktori më i mirë joprotagonist në një serial të limituar ose në një film të bërë për TV

Stellan Skarsgård, Chernobyl

Aktorja më e mirë joprotagoniste në një serial të limituar ose në një film të bërë për TV

Toni Collette, Unbelievable

Seriali më i mirë i animuar

BoJack Horseman

Talk Show më i mirë

Late Night With Seth Meyers

Komedia më e mirë speciale

Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear's All in the Family and The Jeffersons