Jamie Lynn Spears pohoi në një intervistë të rrallë televizive dje se ajo u përpoq të ndihmonte për t'i dhënë fund kujdestarisë së motrës së saj, Britney Spears.

"Unë kam qenë gjithmonë mbështetësja më e madhe e motrës sime, kështu që kur ajo kishte nevojë për ndihmë, unë vendosa mënyra për ta bërë këtë," tha Jamie Lynn në ‘Good Morning America’. “Unë u largova për t'u siguruar që ajo kishte kontaktet që i nevojiteshin për të vazhduar dhe për t'i dhënë fund këtij konservatori dhe thjesht për t'i dhënë fund gjithë kësaj për familjen tonë."

Ajo nuk zbuloi se cilat "kontakte" i dha Britney-t apo nëse ylli i popit kishte kontaktuar ndonjëherë me ta. Megjithatë, Jamie Lynn tregoi se bisedoi me Samuel D. Ingham III, të cilin një gjykatës i Los Anxhelosit e emëroi si avokat të Britney-t kur ajo u shtrua në spital në shkurt 2008 në fillimin e konservatorit. Ingham dha dorëheqjen në korrik 2021 pasi Britney kërkoi të punësonte një avokat të zgjedhur prej saj, Mathew Rosengart, i cili e ka përfaqësuar atë që atëherë.

“Nëse ajo donte të fliste me njerëz të tjerë, atëherë unë e ndihmova. Unë ia mundësova atë”, tha Jamie Lynn për ABC News, ndërsa promovonte librin e saj me kujtime. "Unë madje fola me ekipin e saj të mëparshëm ligjor dhe kjo nuk përfundoi mirë në favorin tim."

Kur u pyet nëse ishte dakord me kujdestarinë, e cila kontrollonte gjithçka, nga mënyra se si Britney i shpenzonte paratë e saj deri te ngjyra e kuzhinës, Jamie Lynn u përgjigj:

"Nuk ishte për të rënë dakord me kujdestarinë. Të gjithë kanë një zë dhe ai duhet të dëgjohet.”

Britney dëshmoi në gjykatë në qershor 2021 se familja e saj "nuk bëri asgjë" për ta ndihmuar kur babai i saj, Jamie Spears, e futi atë në një institucion të shëndetit mendor kundër dëshirës së saj në fillim të vitit 2019. Këngëtarja i tha gjithashtu gjykatësit se familja e saj "duhet të jetë në burg" për përfitimin nga konservatori i saj "abuziv".

Britney nuk e ndiqte më Jamie Lynn në Instagram në fillim të këtij muaji pasi tregoi vazhdimisht hatërmbetje me të mediat sociale. Megjithatë, kjo e fundit këmbënguli me lot në "Good Morning America" se ka ende shumë dashuri mes saj dhe Britney-t, duke shtuar:

"Unë vetëm e kam dashur dhe mbështetur gjithmonë".

Burimi: Page Six