Cillian Murphy ka qenë kryefjalë e mediave kohët e fundit për dietën e tij ekstreme në xhirimet e "Oppenheimer" - pasi Matt Damon tha për 'Entertainment Tonight': "Ai po humbte aq shumë peshë sepse thjesht nuk hante darkë, kurrë."

Emily Blunt, e cila luan gruan e Oppenheimer në film, tha se Murphy hante "një bajame shumicën e netëve ose një fetë të vogël mollë".

Në një episod të 'WTF With Marc Maron Podcast', Murphy foli për kalimin në një dietë vegane. Duke folur për dietën e tij në podcast, ylli i 'Peaky Blinders' tha se ishte vegjetarian për rreth 15 vjet.

Ai i tha Porter në vitin 2017 se ishte vegjetarian për 15 vjet përpara se të rifuste mishin në dietën e tij për rolin e tij si Thomas "Tommy" Shelby, në "Peaky Blinders".

"Unë isha vegjetarian për rreth 15 vjet. Por nuk ishte kurrë një vendim moral. Ishte më shumë se isha i shqetësuar për sëmundjet," tha ai, duke iu referuar një sëmundjeje neurodegjenerative që u shfaq në bagëtinë britanike në vitet 1980 dhe infektoi njerëzit.

Ai shtoi: "Për serinë e parë të "Peaky Blinders", ata ishin të shqetësuar se nuk duhet të dukesha si një djalë i dobët irlandez dhe trajneri im rekomandoi të ha mish.

Murphy tha se shija e tij e parë e mishit ishte një biftek dreri që mori në një restorant. “Kur kamarieri më pyeti nëse do të më pëlqente peshku apo mishi drerit, unë hezitova dhe ai tha: “Merr mish dreri”. Ai kishte të drejtë, ishte e jashtëzakonshme”, tha ai.