Është koha që fytyra juaj të përballet me faktet: kjo nuk është një kohë e mirë për lëkurën tuaj. Ndotja e ajrit po rritet në shumë vende, smogu depërton në lëkurë, ju keni nevojë për krem kundër diellit për ta mbrojtur atë nga rrezet ultravjollcë dhe ushqimet e përpunuara nuk e ushqejnë atë fare. Kjo është arsyeja pse është më e rëndësishme se kurrë të kujdesesh për fytyrën dhe një metodë që funksionon është avulli. Kjo mund të pastrojë, qetësojë dhe rigjenerojë lëkurën. A përmendëm që edhe është falas?

1. Ajo largon dhe pastron papastërtitë dhe produktet nga poret tuaja.

Kur avulloni fytyrën, ngrohtësia e avullit të ujit qetëson poret, duke bërë që ato të zgjerohen. Ndërsa hapen, papastërtia e errët dhe sebumi që grumbullohen brenda tyre largohen.

Shpesh, kjo papastërti noton në ajrin përreth nesh. Mendoni për cilësinë e ajrit në qytetin tuaj dhe smogun dhe gazin. Mendoni për të gjithë hidratuesit, përbërjen dhe kremrat e diellit që ju vini çdo ditë. Dhe kanë edhe sebum, substanca vajore që vesh lëkurën tuaj. Të gjithë kemi nevojë për sebumin tonë, ajo hidraton dhe mbron lëkurën.

Duke përdorur avullin, ne mund të kufizojmë sasinë e sebumit që shkakton rezultate të padëshirueshme. Lironi poret e fytyrës dhe rezultati përfundimtar do të jetë një fytyrë e pastër dhe me shkëlqim!

2. Fytyra do të pastrojë bakteret dhe qelizat e vdekura që shkaktojnë aknet.

Lëkura juaj është organi më i madh i trupit dhe si shumica e trupit, ajo kalon përmes një procesi të vazhdueshëm rigjenerimi, duke bërë që bakteret e vdekura të ndërtohen në fytyrën tuaj. Kjo baktere është krejtësisht e shëndetshme, nuk ka asnjë arsye të shqetësoheni për ndonjë efekt negativ. Sidoqoftë, mund të duket pak larg. Gjithashtu, bakteret e vdekura marrin hapësirë ​​dhe mund të mos lejojnë oksigjenimin e duhur të lëkurës.

Kur avulloni fytyrën, hiqni disa nga bakteret e vdekura, duke i hapur rrugën një pamjeje rrezatuese.

3. Fytyra juaj do të marrë më shumë oksigjen.

Disa njerëz mund ta shmangin avullin për shkak të alergjive, sepse kjo bën që lëkura të duket e kuqe dhe e irrituar.

Por për shumicën dërrmuese prej nesh, kur të keni bërë avull dhe të dukeni të kuqe në fytyrë, gëzohuni! Kjo do të thotë që keni pompuar disa oksigjen në fytyrë.

4. Do të vonojë shfaqjen e rrudhave.

Të gjithë e dimë se rrudhat janë diçka që miliona gra duan t’i vonojnë. Midis mijëra kurave janë 2 përbërës të mbështetur shkencërisht që ju ndihmjnë, kolagjeni dhe elastina. Nëse nuk jeni duke ngrënë kolagjen, avullimi mund të jetë një alternativë e shkëlqyeshme. Kjo rrit qarkullimin e gjakut në fytyrë, duke rritur kështu prodhimin e kolagjenit dhe elastinës, duke vonuar shfaqjen e rrudhave.

5. Do të fillojë të hidratohet natyrshëm.

Lëshimi i vajit e detyron trupin të prodhojë më shumë vajra natyralë që hidratojnë lëkurën dhe rritin nivelin e hidratimit. Plus, avulli rrit përshkueshmërinë e lëkurës, kështu që lejon që lagështia të kalojë nëpër të.

6. Do të thithë më mirë produktet e kujdesit për lëkurën.

Avullimi i lëkurës nuk është një kurë e plotë, por duhet të shihet si një pjesë thelbësore e regjimit të përgjithshëm të lëkurës. Gjëja e shkëlqyeshme për avullimin është që do të përfitoni më shumë nga ato kremra, locione dhe pastrues që shpesh aplikoni në fytyrën tuaj.

Ky avantazh është për shkak të qarkullimit të rritur dhe oksigjenimit të lëkurës tuaj. Meqenëse poret janë të lira, ato mund të thithin më shumë.. Më në fund, për shkak se lëkura juaj është e hidratuar plotësisht, kur shtoni serume, ato do të kenë një ndikim më të madh.