Ushtroheni rregullisht dhe pini shumë lëngje, por sërish keni shqetësime që nuk e dini nga çfarë shkaktohen? Ndiheni vazhdimisht të lodhur, keni probleme me stomakun, keni dhimbje të shpeshta koke dhe ndryshime të humorit. Problemi mund të jetë me helmet që futen në trup. Këto toksina mund të hyjnë në trup në disa mënyra, si: përmes pastës së dhëmbëve, deodorantit, kremrave, ujit të kontaminuar, frutave, perimeve dhe mishit. Sipas KosovaPress, këto simptoma tregojnë se trupi juaj është plot me toksina.

Ndjesi e vazhdueshme lodhjeje

Kur jeni të lodhur që nuk keni gjumë të mjaftueshëm ose kur punoni shumë gjatë ditës, është një ndjenjë normale. Por nëse vazhdimisht ndiheni të rraskapitur, do të thotë që trupi juaj bllokohet nga helmet. Do të ishte mirë të bënit një ndryshim në zakonet e ngrënies dhe në ato të përditshmërisë.

Ndryshimet në peshën e trupit

Nëse ushtroheni rregullisht dhe kufizoni konsumimin e kalorive, por ende nuk humbni peshë, problemi mund të jenë toksinat e grumbulluara në trup. Helmet që hyjnë në trup ndikojnë gjithashtu në hormone, kjo është arsyeja pse pesha e trupit mund të luhatet vazhdimisht. Pini sa më shumë ujë të pastër.

Frymë e keqe

Fryma e keqe nuk është vetëm pasojë e higjienës së dobët të gojës. Mund të tregojë probleme në sistemin e tretjes dhe mund të jetë një shenjë se mëlçia po lufton me një sasi të madhe helmi.

Keni vështirësi në jashtëqitje

Kjo simptomë e helmimit mund të shoqërohet me dhimbje barku dhe dhimbje koke. Për shkak të sasisë së madhe të helmeve, zorrët janë të vështira për të punuar dhe kjo është arsyeja pse stoli forcohet, gjë që çon në zbrazje të vështirë.

Ndjeshmëria e aromës

Nëse reagoni shumë ndaj ndonjë erë, kjo do të thotë që trupi juaj po ju dërgon një sinjal se është i ngarkuar me kimikate. Kjo simptomë shpesh mund të shoqërohet me dhimbje koke dhe të vjella.

Dhimbje muskulare

Helmet fjalë për fjalë "hanë" muskujt dhe nyjet. Nëse vuani vazhdimisht nga dhimbje muskulare dhe ato nuk kalojnë edhe kur jeni aktiv fizikisht, duhet të dini që trupi juaj mund të jetë i mbushur me toksina.

Relacionet e lëkurës

Shfaqja e puçrrave në lëkurë, veçanërisht nëse ato janë të dhimbshme dhe ju kruhen, është një shenjë e qartë që trupi është i ngarkuar me toksina (si nga ushqimi ashtu edhe nga kozmetika).