Dita e fundit e muajit prill do të thërriste këmbueshëm festën e përvitshme të muzikës Jazz, ku shpirtrat e vjeter nuk ndihen vetëm e muzika jehon në zemra e bu_et nëpër rrugë. Mesa duket kjo nuk është e mundur, të paktën tani afër. Kisha ekzaktesisht një vit të plotë kalendarik, që parafytyroja Edicionin e Pestë te Swing, duke lundraur ndër kujtimet e ëmbla të #AndrraN'tren, udhëtimin e këndshëm në kohë, muzikën e mrekullueshme, harenë e një treni ku destinacioni është as më pak e as më shumë sesa liria e ritakimin me njerëzit e bukur.

Mbase për momentin do na duhet të rikthejmë në vëmëndje organizimet e mrekullueshme të viteve të shkuara, me shpresën se kur liria të triumfojë do kërcejmë derisa këmbët të na dhembin, do dëfrehemi e duhemi më shumë se më parë.

Meqë pak ditë më parë, 30 prilli do të shënonte Ditën Ndërkombëtare të Jazzi-it e nën këtë atmosferë doja të sillja në vëmëndjen tuaj një nga librat më të bukur klasik, “Getsbi i Madh” shkruar nga F. Scott Fitzgerald.

“Getsbi i Madh” rrëfen një histori prekëse, hera – herës të çuditshme dhe lehtësisht të paragjykueshme, por mesazhi i vetëm i së cilës është se lumturia e njeriut qëndron larg gjithçaje sipërfaqësore. Shpesh njeriu bie në grackën e vanitetit me shpresën se ashtu do ndihet më i lumtur e i plotësuar. Duke u endur në skutat e errëta të parasë, mënyrave të dyshimta të pasurimit, të gëzuarit një status social a pozitë, prej të cilës ndihesh më i respektuar në shoqëri, më i dëshiruar e admiruar.

Ngjarjet janë shkruar e zhvillohen rreth viteve ’20, në New York, detaj ky tepër përfaqësues kur flasim për librat e Fitzgerald,i cili nuk e ndan shumë jetën e tij si shkrimtar nga ajo personale. Përgjithësisht librat e tij nuk janë një realitet larg atij që jetonte, në epokën e jazz-it me festat e shfrenuara dhe dëfrimin pa kufinj.

Rrëfimtar i ngjarjeve është Nick Carraway, një student i sapodiplomuar, ende në kërkim të rrugëdaljes për nga udhëkryqe e rinisë. Përfshirja e tij në jetën e fqinjit, Jay Gatsby e njeh jo vetëm me jetën e ëndërruar, por edhe e kthen në ndërmjetës të tij me të shkuarën.

Jay Gatsby ishte një djalosh simpatik e inteligjent, prej të cilit buronte elegance e hijeshia. Më një vështrim të pahollësishëm, ai të jepte imazhin e një milioneri të ri të zakontë, moskokëçarës, mospërfillës e tepër të zënë duke shijuar të gjitha bujaritë që jeta i kishte ofruar. E vërteta ama nuk ishte kaq e thjeshtë. E shkuara e tij ishte enigmatike, e panjohur e nuk përflitej prej askujt. Pasuria e vendosur të bënte të kaploheshe në dyshime, askush nuk njihte familjen e tij dhe dukej sikur së bashku me shkëlqimin e diamantë me të cilin endej festive të Neë York-ut, imazhi i tij ishte i mbështjellë me një mjegull të paqartë. Të gjithë flisnin, bëheshin kureshtar e donin të mësonin më shumë për këtë figurë të dyshimtë, ama të këndshme e karizmatike, por të dhënat për të ishin të pagjindshme.

Kjo figurë lë përshtyje të pazakonta tek Nick, i cili gjen mënyra të ndryshe t’I bashkëngjitet, të mësoje më tepër për të, derisa kthehet në një mik të mirë. Në të vërtetë, Jay Gatsby ashtu siç dyshimet nuk ia ngritur kot është një njëri, i cili nuk e ka vendosur pasurinë e tij në rrugë të ligjshme, egoist, lakimtar e ambcioz. Gatsby është djaloshi që nuk ka të ngopur me gjësende materiale e do bënte gjithçka të ishte edhe më i pasur, edhe më i pushtetshëm.

Nga ana tjetër, jo vetëm ana profesionale, por edhe ajo sentimentale është tepër e ndërlikuar për Jay. Daisy Bukanan, dashuria e tij e vetme, pas vitesh pritje për kthimin e Jay, më në fund vendosi ta tejkalojë situatën e të martohet me dikë tjetër. Nick, i cili është kushëriri i Daisy ndihmon çiftin të rigjehet, edhe pse tanimë në peshën e tradhëtisë.

Historia e Daisy dhe Jay është e bukur, të mban zemrën peshë derisa të zbulosh fundin e saj, i cili është i dhimbshëm e tragjik.

Edhe pse ky libër është shkruar rreth 100 vite më parë, gjithçka lexoj, ndjej e përjetoj në rrjeshtat e tij më duket si një déjà vu. Ky libër është edhe actual, duket se ngjashmëria në termat moral të bën të të duket sikur po jeton me Louis Amstrong apo Adrian Rollini. Gjithashtu, ky është një nga librat më të bukur që mund të të njohi me epokën e jazz-it dhe botën e mahnitshme që vjen bashkë me të.

Ju ftoj në leximin e “Getsbi i Madh”!

Lexohemi së shpejti,

|Një tufë rrezesh nëpër RE