Më 25 prill të këtij viti do të mbahet edicioni i 93-të i ndarjes së çmimeve “Oscar”. Përmes një transmetimi live, aktorja Priyanka Chopra dhe muzikanti e aktori Nick Jonas kanë prezantuar emrat e filmave, aktorëve, regjisorëve e producentëve të nominuar për këtë vit.

Këto nominime bëhen afro gjashtë javë para se të mbahet ceremonia virtuale më 25 prill të këtij viti.

Filmi më i mirë:

Borat Subsequent Moviefilm
Judas and the Black Messiah
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Regjisori më i mirë

Lee Isaac Chung, Minari
Emerald Fennell, Promising Young Woman
Spike Lee, Da 5 Bloods
Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao, Nomadland

Aktorja më e mirë

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
Frances McDormand, Nomadland
Carey Mulligan, Promising Young Woman.

Aktori më i mirë

Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins, The Father
Delroy Lindo, Da 5 Bloods
Gary Oldman, Mank.

Listën e plotë të nominimeve e gjeni KËTU