Kjo lloj diete ju lejon të humbisni deri në 5 kg në një javë! Dieta e orizit dhe mollës është një nga regjimet e shumta të dietave që ju lejon të humbisni kilogramët shtesë. Një dietë e ulët në kalori që gjithashtu ndihmon për të pastruar trupin duke e pasuruar atë kryesisht me fibra dhe vitamina. Ajo nuk mund të zgjasë më shumë se një javë, sepse ajo nuk është e përbërë nga një dietë të ekuilibruar për trupin: në çdo rast, natyrisht, ju duhet së pari të konsultoheni me mjekun, i cili mund të vlerësojë gjendjen e peshës dhe trupit tuaj dhe ndikimin që kjo dietë mund të ketë në shëndetin tuaj.

Në vetëm shtatë ditë ne mund t'i them lamtumirë 5 kilogramëve nëse natyrisht i respektojmë rregullat e dietës. Përveçse të vendosni oriz dhe mollë në dietën tuaj çdo ditë, duhet gjithashtu të ndihmoni trupin tuaj me aktivitet fizik. Ju nuk duhet domosdoshmërisht të "vdisni" në palestër, por edhe një shëtitje e shpejtë prej rreth 40 minutash çdo ditë mund të bëjë një ndryshim. Ju nuk duhet ta harroni ujin, prandaj mos harroni të pini të paktën dy litra në ditë. Tani le të gjejmë llojin e menusë që përfshin pesë vakte...

Mëngjesi mund të përfshijë: një filxhan kos me drithëra, një mollë dhe dy arra; si alternativë, një gotë qumësht, një mollë dhe një kupë me oriz. Ne mund të pijmë kafe, sigurisht. Snack-u nuk duhet të kalojë pa një mollë. Më së shumti është e mundur të hani fruta të tjera si dardha, portokalli ose bananja. Në drekë maksimumi 60 gr oriz të zier për aq kohë sa ka perime të pranishme dhe erëza. Ndërsa, darka mund të ndryshojë: ju mund të hani një vezë të zier me një supë perimesh dhe disa ëmbëlsira orizi. Edhe pse kjo mund të duket si një nga dietat më të mira për të humbur peshë, ne duhet t'ju kujtojmë që të mos kalojë kufirin prej 7 ditësh përndryshe trupi mund të ndikohet.