Siç është parashikuar nga meteorologët, kjo fundjavë do të jetë me temperatura më të larta, krahasuar me ditët e fundit të kësaj jave, dhe me mot të kthjellët. Kështu, sipas meteorologëve, temperaturat kanë filluar të rriten që nga dita e premte e do të vazhdojnë edhe gjatë fundjavës deri në fillim të javës tjetër. E shtuna dhe e diela, parashikohet të kenë mot të kthjellët dhe të ngrohtë.

Sipas IGJEUM, edhe gjatë ditës së shtunë nuk priten reshje në të gjitha qarqet e vendit, ndërsa temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit, pritet të arrijnë:

në bregdet: 6 / 17 °C

në vendet e ulëta: 3 / 19 °C

në vendet malore: 0 / 13 °C

Ditët vijuese të javës mbeten në ndikimin e motit të kthjellët dhe temperaturave të ngrohta. Herë pas here do të shfaqen kalime vranësirash të lehta, më të dukshme në zonat lindore. Dita e martë sjell rënie të temperaturave që do të jetë më e ndjeshme të mërkurën.