Dikur ajo shfaqej në evente publike pa drojë, edhe pse në fytyrën e saj aknet ishin të dukshme. Tani, supermodelja Kendall Jenner i ka thënë përgjithmonë "lamtumirë" akneve duke e hequr qafe këtë problem. Dhe e gjitha kjo është meritë e dermatologes amerikane Christie Kidd!

Kjo dermatologe tashmë e famshme në New York, donte që të ndante disa këshilla të vlefshme me ne dhe të gjitha ju vajza që keni pasur të njëjtin problem si Kendall: puçrrat në fytyrë. Në fakt, pas ndjekjes së këshillave të saj dhe përdorimit të produkteve që ajo rekomandoi, modelja tashmë mburret me fytyrën e saj sepse ajo duket e përkryer, e plot shkëlqim.

Si u zhdukën aknet nga fytyra e Kendall Jenner? Së pari, dermatologia thekson se sa e rëndësishme është të dimë llojin e lëkurës, t'a njohim në thelb atë. Duke e njohur ju kuptoni edhe përbërësit aktiv që veprojnë me lëkurën tuaj. Për të eliminuar aknet, zakonisht veprojnë acidi glikolik, laktik dhe salicylic.

Përveç kësaj, ajo beson se është thelbësore për të kryer një rutinë të thjeshtë të bukurisë për sa kohë që është specifike. Duhet patjetër të keni të paktën katër produkte: një larës, një tonik, një serum me acid glikolik ose një acid laktik dhe një krem â?? mbrojtje nga dielli, pastaj me SPF. Një tjetër pikë e rëndësishme është të njohësh hapat që duhen marrë gjatë rutinës së bukurisë. Para së gjithash, ju duhet të pastroni fytyrën tuaj me larës specifik. Menjëherë pas kësaj, duhet të aplikohet një tonik antibakterial. Së fundmi, duhet të aplikohet serum dhe krem. Në vend të kësaj, mos e fërkoni fytyrën me peshqir të ashpër: do të ishte më mirë të trajtoni fytyrën tuaj si lëkurën e një foshnjeje! Sigurisht, ne mund t'i shqyrtojmë këto këshilla të vogla për të qenë të vlefshme! Ata kanë ndihmuar edhe modelen me famë botërore Kendall Jenner. Mund të veprojë edhe për ju!