Zjarret masive po shkrumbojnë pyjet e shiut të Amazon në Brazil, duke shënuar numrin rekord për vite të tëra.

Rreth 73,000 zjarre janë regjistruar midis janarit dhe gushtit, krahasuar me 39.759 gjatë gjithë vitit 2018, tha të hënën Instituti Kombëtar për Kërkimin në Hapësirë ​​(INPE). Rënia e zjarreve shënon një rritje prej 83 për qind krahasuar me vitin e kaluar dhe më e larta që nga fillimi i regjistrave të INPE në 2013.

Imazhet satelitore vërejtën më shumë se 9.500 zjarre të reja pyjore që nga e enjtja, kryesisht në pellgun e Amazonës, shtëpia e pyllit më të madh tropikal dhe që shihet si jetike për të ngadalësuar ngrohjen globale.

Imazhet treguan shtetin më verior të Roraima të mbuluar me tym të errët, ndërsa në jug të shtetit Manaues u shpall emergjenca për shkak të flakëve. Akra, në kufirin me Perun, është një alarm mjedisor që nga e premtja.

Dhjetëra-mijëra njerëz në mediat sociale kanë shprehur shqetësimin për ruajtjen e pyjeve të shiut të Amazon.

Hashtagu #prayforamazonia u bë prirje globale në Twitter e Instagram, duke bërë bashkë edhe personazhe të njohur. Disa komentues kritikuan Bolsonaro-n që nuk bëri sa duhet për të mbrojtur mjedisin.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The Amazon is considered the lungs of our Earth!! Wake up people 🙏🏼 Pray for our Planet! Our Home! #prayforamazonia take care of ur environment!

A post shared by 𝕯 𝖆 𝖋 𝖎 𝖓 𝖆 (@dafina.zeqiri) on