Shumë prej tyre kanë humbur të afërmit, por ata po përdorin imagjinatën për të luftuar kundër koronavirusit.

Në fillim të marsit, kur qeveria mbylli shkollat ​​dhe vendosi një karantinë kombëtare, jeta e miliona fëmijëve italianë u përmbys. Që nga fillimi i epidemisë, më shumë se 300 fëmijë kanë rezultuar pozitivë për koronavirusin, sipas Shoqatës Pediatrike Italiane.

Efektet e Covid-19 tek fëmijët, në shumicën e rasteve, janë të krahasueshme me një grip normal. Por ndërsa virusi duket më i lehtë ndaj të rinjve, ai mund të jetë i pamëshirshëm ndaj të moshuarve. Deri të dielën, Covid-19 ka vrarë 5.400 njerëz në Itali.

Shumë fëmijë kanë humbur gjyshërit ose të afërmit e tyre, ndërsa prindërit e tyre luftojnë me virusin. "The Guardian" ka kontaktuar me një numër të fëmijëve italianë se si po përballen dhe si po përpiqen të përdorin imagjinatën dhe krijimtarinë e tyre për të luftuar kundër Covid-19.

Andrea, 6 vjeç, Catania

Andrea, i cili është në karantinë me nënën e tij dhe motrën e vogël, nuk e ka parë të atin që nga 2 marsi. "Mjekët e çuan në spital për t'u bërë mirë",- i tha nëna e tij.

Babai i Andreas është një nga më shumë se 230 pacientë Covid-19 në spitalin e Catania-s, Siçili. Në pritje që ta takojë atë përsëri, mënyra e vetme e Andreas për t'i shprehur dashurinë e tij është të bëjë vizatime, të cilat mjekët ia kanë dorëzuar me përgjegjësi të atit.

Në njërën prej tyre, Andrea imagjinonte se si të ndalonte përhapjen e koronavirusit. Në imagjinatën e tij, dikush gabimisht hapi derën në dimensionin që ndan botën tonë nga virusi. Nuk është e thjeshtë ta mbyllni përsëri, por SuperAndrea dhe SuperBabai janë në krye të detyrës, të mbrojtur nga energjia e një zemre gjigante vezulluese që koronavirusi nuk mund të depërtojë. Por dera nuk do të mbyllet derisa babai i tij të lirohet nga ai spital i mallkuar.

"Ç'kemi babi? Unë shpresoj që ti të ndihesh sa më mirë. Unë të dua shumë dhe shpresoj që të bëhesh mirë që të mund të luajmë përsëri",- shkroi Andrea në një mesazh të fundit, duke shtuar: "Nëse nuk duam që koronavirusi të forcohet, atëherë duhet të qëndrojmë në shtëpi."

Andrea, në një një copë letër me titull "Mendimet e mia për Coronavirus", në të cilën u bën thirrje të gjithë italianëve, shkroi: "Mos hani shumë. Përndryshe do të duhet të dilni për të marrë sende ushqimore dhe atëherë mund të merrni virusin nëse dilni nga shtëpia."

Michele Passalacqua, 6 vjeç, Palermo

Njerëzit në rajonet jugore të Italisë po përqafojnë veten ndërsa numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit rritet çdo ditë. Në Palermon e mbyllur, Siçili, Michele tashmë ka gjetur një kurë për Covid-19.

"Është një porcion magjik. E shihni, coronavirus është një krijesë e vogël e vogël, pothuajse e padukshme. Mund ta shihni vetëm duke përdorur mikroskop. Mund të hidhet nga një vend në tjetrin. Dhe nuk është vetëm një, mund të shumohet. Ne duhet të përdorim porcionin magjik për të goditur më të madhen prej tyre, përbindëshin koronavirus që i solli në jetë. Nëse e spërkasim me porcionin magjik, atëherë të gjitha viruset e tjerë do të vdesin."

Edhe nëse strategjia e Michele nuk funksionon, ai tashmë ka një plan B: diellin. Edhe pse Organizata Botërore e Shëndetit nuk e ka konfirmuar që temperaturat më të larta të pranverës mund të dobësojnë virusin, Michele e di që dielli do ta vrasë atë. "Do të përdorë një shpatë flakëruese," thotë ai. “Në qoftë se nuk zbuloj më para ilaçin magjik. Unë madje po filloj të mërzitem këtu në shtëpi. Mirë, nuk kam pse të shkoj në shkollë çdo ditë, por më mungojnë miqtë dhe shokët e mi të klasës."

Marco, 9 vjeç dhe Jacopo, 3, Lozzo Atestino

Marco dhe vëllai i tij i vogël jetojnë në Lozzo Atestino, në provincën e Padovas- një nga qytetet e para italiane të goditur nga virusi. Të dy vëllezërit dhe prindërit e tyre kanë qenë të sëmurë me Covid-19.

Marco i shkruajti Guardian: "Fatkeqësisht, vëllai im i vogël dhe unë patëm fatin e keq të njihnim koronavirusin. Gjithçka filloi në 20 shkurt, kur zbuluam se virusi kishte mbërritur në qytetet fqinje. Mamaja u përpoq të më siguronte duke thënë që ne jemi të gjithë të shëndetshëm, por disa ditë më vonë ajo u sëmurë dhe unë u shqetësova dhe u trishtova."

Ndërsa fëmijët nuk kanë shfaqur simptoma serioze, prindërit e tyre u bën gjithnjë e më keq, derisa u desh ti dërgonin në spital. "Kjo ishte dita më e keqe",- thotë Marco. "Mbaj mend që ishim në ambulancë dhe nëna ime nuk po merrte frymë mirë. Vëllai im i vogël filloi të qajë. Kur mbërritëm në spital, unë gjithashtu fillova të qaja sepse mendova se ata do të duhet të na largonin nga prindërit tanë."

Për fat të mirë, kjo nuk ndodhi dhe nga ajo pikë Marco dhe familja e tij filluan një periudhë të gjatë karantine. "Ditët kalojnë dhe ne nuk mund të kemi asnjë kontakt me askënd. Nëna porosit ushqime duke përdorur telefonin, dhe ata i lënë qeset jashtë në portë. Unë i shoh gjyshërit, hallat dhe xhaxhallarët në video call."

Ndërsa presin rezultatet e raundit tjetër të analizave, Marco dhe vëllai i tij e shohin botën e jashtme përmes një dritareje të madhe në shtëpinë e tyre. "Unë mezi pres deri sa koronavirusi thjesht të na lërë në paqe," thotë ai. "Mezi pres që të shkoj dhe të luaj jashtë. Por nëse ka një gjë që kam mësuar, është rëndësia e shëndetit dhe dashurisë së familjes sime."

Greta, 6 vjeç, dhe Riccardo Gabanelli, 4 vjeç, Bergamo

Coronavirus ka shtyrë qytetin e Bergamos, Lombardisë, në limitet e tij; nuk ka as arkivole të mjaftueshme për të transportuar të vdekurit. Një mijë njerëz kanë vdekur këtu që nga shpërthimi i epidemisë. Furrat e krematoriumit nuk janë në gjendje të përballojnë volumin dhe Forcat e Armatosura duhet të transferojnë kufomat në qytete të tjera.

Greta dhe Riccardo nuk kanë më letra, sepse vizatimi është një nga aktivitetet më të rëndësishme që i mban të zënë gjatë mbylljes në shtëpinë e tyre. Për javë të tëra, italianët kanë varur çarçafë të mëdhenj letre nga dritaret e tyre me një ylber dhe shprehjen "Andrà tutto bene" (gjithçka do të shkojë mirë).

Greta dhe Riccardo donin të bënin një, por ata nuk mund të blejnë letër, sepse dyqanet janë të mbyllura. Për t'u bashkuar në lëvizje, ata arritën të ngjisin katër fletë të çmuara së bashku. Por ndërsa ditët zvarriten, nervat e fëmijëve janë në skaj. "Ndihem vërtet keq, mërzitemi shumë dhe asgjë nuk po bëhet më mirë",- përsërit Greta për nënën e saj.

Francesco Giuffrida, 8 vjeç, Bolonja

Në Bolonjë, në rajonin e Emilia-Romagna, gjërat nuk janë më mirë. Këtu ka më shumë se 7,000 raste të koronavirusit, dhe 800 njerëz kanë vdekur. Francesco nuk ka ndërmend të heqë dorë. Ai e sheh urgjencën si një luftë midis Davidit dhe Goliath. David përfaqëson njerëzit. Goliath, koronavirus, thotë: "Unë do të infektoj tërë botën!" Si mundet që një krijesë kaq e vogël si David të mposht virusin?

Francesco nuk ka asnjë dyshim. Arma që njerëzit duhet të mposhtin virusin është e njëjta forcë që po bashkon Italinë: "Ju nuk do të jeni në gjendje të infektoni botën për aq kohë sa ekziston humanizmi!"