Spanja regjistron 738 vdekje në 24 orët e shkuara, ndërsa numri i vdekjeve në Itali tani është dyfishi i Hubeit në Kinë.

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Spanjë ka kapërcyer atë të Kinës, duke e çuar atë në 3.434 dhe duke qëndruar vetëm pas Italisë, në një pandemi që ka lënë rreth 20% të popullsisë së botës që të jetoj në karantinë.

Pas më shumë se një javë në karantinë, Spanja është shfaqur si një nga vendet më të goditura të Evropës, me 738 jetë të humbura gjatë 24 orëve të fundit. Italia mbetet qendra e krizës me gjithsej 6.820 vdekje - më shumë se dyfishi i 3,285 vdekjeve të dokumentuara në Hubei, Kinë.

Në Spanjë, punonjësit e kujdesit shëndetësor përbëjnë gati 14% të 39.673 rasteve të vendit, thonë zyrtarët. Mes njoftimeve të reparteve të urgjencës, mjekët dhe infermierët janë ankuar për mungesë të pajisjeve themelore mbrojtëse që i ka detyruar ata të racionojnë furnizimet e rëndësishme dhe të prodhojnë mburoja artizanale nga qeset plastike.

Dy sindikata që përfaqësojnë mjekë kanë ngritur padi për të detyruar autoritetin rajonal shëndetësor dhe qeverinë spanjolle të dërgojë detergentë, maska ​​dhe syze në spitale dhe qendra të tjera shëndetësore.

Nato tha të martën se Spanja kishte kërkuar pajisje mjekësore, duke kërkuar artikuj përfshirë 450,000 respiratorë, 500,000 komplete testimi dhe 1.5 milion maska ​​kirurgjikale.

Gjermania dhe Franca janë përballur me kritika për ndalimet e eksportit për produkte të tilla si maska ​​dhe syze. BE pritet të nënshkruajë një "sistem më ambicioz dhe të gjerë të menaxhimit të krizave" që do të përfshijë një zë për heqjen e ndalimeve të tilla.

Në të gjithë botën, numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit është ngjitur në më shumë se 423,000. Rastet e konfirmuara të fundit përfshijnë Princin Charles, i cili po shfaqte simptoma të buta, sipas një zëdhënësi të Clarence House.

Numri i vërtetë i rasteve Covid-19 në të gjithë globin ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë. Zyrtarët në rajone spanjolle si Madridi dhe Katalonja fillimisht kishin të bënin me një mungesë të burimeve të testimit duke u kërkuar njerëzve me simptoma të buta që thjesht të izolohen, ndërsa zyrtari i lartë i përgjigjes ndaj koronavirusit në Itali, Angelo Borrelli, ka sugjeruar që numri i vërtetë i infeksioneve është ndoshta 10 herë më e lartë se numri zyrtar.

Në Irlandë, ekipi kombëtar i urgjencës së shëndetit publik njoftoi të martën se kriteret e testimit të koronavirusit ishin ndryshuar për tu dhënë përparësi njerëzve që tregojnë të paktën dy simptoma, në përgjigje të një numri të madh të 40,000 rasteve në pritje të testimit.

Në të gjithë botën, koronavirus ka marrë më shumë se 18,000 jetë dhe shtyu në një mori masash urgjente.

Pandemia e përshpejtuar - u deshën 67 ditë për të arritur në 100,000 rastet e para dhe katër ditë për të goditur 100,000 të fundit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit - kjo ka çuar në një rreth 1.7 miliardë njerëz të urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi.

Britania hyri në karantinë në mesnatën e së hënës, me policinë që kërkoi të vendoste kufij të rreptë në tubime dhe stërvitje. Dyqanet jo-thelbësore, shesh lojërash, biblioteka dhe ambiente të tjera u mbyllën.

Kryeministri, Boris Johnson, tha se njerëzit do të lejohen jashtë vetëm për të blerë ushqim ose ilaçe, për të ushtruar vetëm një herë në ditë ose për të udhëtuar për të punuar nëse është absolutisht e nevojshme. "Ju duhet të qëndroni në shtëpi", tha ai.

Rastet e konfirmuara të Covid-19 në SH.B.A.

Deri më tani kanë qenë 55.148 raste të konfirmuara në SH.B.A. Numri i vërtetë i rasteve ka të ngjarë të jetë dukshëm më i lartë.

Një përpjekje për vullnetarë për të ndihmuar NHS të kujdesen për njerëzit e prekshëm gjatë krizës ka çuar në më shumë se 170,000 njerëz të regjistrohen, tha NHS të mërkurën.

Karantina më e madh është në Indi, ku kryeministri, Narendra Modi, ka udhëzuar 1.3 miliardë njerëz të qëndrojnë në shtëpi për tre javët e ardhshme, në atë që ai e quajti një "bllokim të plotë".

"Për çdo indian, do të ketë një ndalim të plotë për të dalë nga shtëpitë tuaja," tha Modi.

Në SH.B.A., për të cilën Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se mund të bëhet qendra e re e pandemisë globale të koronavirusit, rreth 40% e popullsisë po jetojnë nën kufizime.

Zelanda e Re kaloi në një karantinë një mujore të mërkurën.

Në dukje ka pak konsensus për sa kohë mund të zgjasin këto bllokime. Këshilltarët shkencorë të qeverisë franceze kanë rekomanduar gjashtë javë karantinë, ndërsa qeveria spanjolle pritet të kërkojë miratimin parlamentar të Mërkurën për të zgjatur bllokimin 15-ditor fillestar deri më 11 Prill.

Donald Trump ka thënë se ai synon të rihapë "seksione të mëdha" të SH.B.A.-së deri për Pashkë, duke e vendosur potencialisht atë në një kurs përplasjeje me ekspertë të shëndetit. Kur u nxit për detaje se si ai kishte arritur me atë datë, Trump tha se ai kishte zgjedhur Pashkën sepse "Unë thjesht mendova se ishte një kohë e bukur, një afat kohor i bukur, është një ditë e shkëlqyeshme".

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, i tha në një takimi të kabinetit të Mërkurën se masat e distancimit shoqëror dhe një ulja e udhëtimeve do të zbatohen brenda 24 orëve të ardhshme.

Ndërkohë në Kinë, autoritetet njoftuan se kufizimet e udhëtimit do të hiqen të Mërkurën në provincën Hubei, qendra origjinale e shpërthimit, me përjashtim të Wuhan, ku ata do të lihen në vend deri më 8 prill.

Për ditë të tëra, Kina ka raportuar pak ose zero raste të brendshme, duke shkaktuar shqetësime nga banorët dhe analistët se qeveria kineze po i jep përparësi rikuperimit ekonomik mbi kontaminimin nga virusi.

Akuzat për infeksione të reja në Wuhan kanë vazhduar, ashtu si dhe raportet e manipulimit të shifrave dhe refuzimeve nga autoritetet kineze për të regjistruar raste asimptomatike, madje edhe pasi kryeministri kinez, Li Keqiang, paralajmëroi qeveritë lokale të mos mbulojnë raste të reja të Covid-19.