Kjo recetë e mahnitshme thuhet se është përdorur nga gratë e Lindjes së Mesme për heqjen permanente të qimeve të fytyrës. Më e mira e kësaj është se është krejtësisht natyrale dhe mund të përgatitet në shtëpi lehtësisht.

Përbërësit:

Një lugë gjelle shafran

Dy lugë gjelle pluhur qiqrash

Sasi të vogël qumështi apo kosi

Përgatitja e këtij produkti është shumë e thjeshtë: vetëm i përzieni të gjithë përbërësit dhe i lini ashtu për një kohë (deri në disa orë).

Produktin e fituar duhet ta aplikoni në vendet ku dëshironi t’i hiqni qimet përgjithmonë dhe duhet ta lini ashtu për 20 minuta derisa të thahet.

Pas 20 minutave e pastroni me shkopinj pambuku apo furçë, të cilat paraprakisht duhet t’i futni në ujë të nxehtë. Efektet e mahnitshme do t’i vëreni brenda një kohe shumë të shkurtër.