Dieta mund të jetë shumë e vështirë dhe kërkon shumë kohë dhe me siguri ju lë ndjenjën e urisë shumë shpesh. Mësoni 9 nga truket më të mira dhe më të lehta për të kufizuar vaktet që hani.

1. Hani më shumë ushqim pikant.

Ju mund t’i shtoni ushqimit tuaj pak spec djegës. Është një mashtrim shumë i thjeshtë që rrit aromën e ushqimit dhe nxit humbjen e peshës duke ulur urinë, sipas këtij studimi. "Ne zbuluam se konsumimi i specit të kuq mund të ndihmojë në menaxhimin e oreksit dhe djegien e më shumë kalorive pas një vakti, veçanërisht për individët që nuk konsumojnë erëza rregullisht,"- pohoi një studiues.

2. Pini nga një gotë e gjatë.

Pijet me sheqer zakonisht nuk rekomandohen në një dietë. Një mashtrim i thjeshtë për të konsumuar më pak pa shmangur pijet tuaja të preferuara është t’i hidhni në gota më të ngushta dhe më të gjata. Siç sugjerohet nga ky studim, do të ndiheni sikur keni pirë më shumë. Shtoni akull shtesë në pijen tuaj për ta bërë të duket edhe më e plotë (kur në të vërtetë është më pak)!

3. Shijoni menten.

Aroma dhe shija e mentes mund të nxisin humbjen e peshës duke luftuar dëshirat ushqimore që mund të keni gjatë ditës. Kështu që për të ulur sasinë e tepërt të ushqimit, ju sugjerojmë të blini një qiri me aromë menteje ose të pini një çaj menteje të shijshëm gjatë ditës.

4. Hani me dorën tuaj jo dominante.

Mund të jetë pak e vështirë, por ngrënia me dorën e "gabuar" do t'ju bëjë të hani më ngadalë. Thuhet se kjo do të ulë urinë dhe do të çojë në nivele më të larta të kënaqësisë midis vakteve.

5. Blini një set pjatash me ngjyra.

Ky studim sugjeron që të kesh një kontrast ngjyrash midis ushqimit dhe pjatës, sepse ky është çelësi për t’i shërbyer vetes më pak. Edhe pse arsyeja nuk është plotësisht e qartë, hulumtime të tjera zbuluan se njerëzit që hanë nga pjata të kuqe konsumojnë më pak.

6. Blini edhe pjata më të vogla gjithashtu.

Me sa duket, është distanca në kufirin e pjatës që ju bën të vendosni se cila është sasia e një vakti.

7. Përfundoni vaktin tuaj me një mënyrë të re që zëvendëson ëmbëlsirat.

Të gjithë i duam ëmbëlsirat dhe shumica prej nesh nuk mund të presim deri në darkë për t’i ngrënë. Për fat të keq, ne gjithashtu e dimë se kjo nuk përshtatet me një dietë. Provoni ta trajtoni veten në një mënyrë tjetër, duke shijuar një filxhan çaj të ëmbël pas darkës.

8. Filloni çdo vakt me një gotë ujë.

Konsumimi i ujit dhe çajit bimor do t'ju ndihmojë të mos ndiheni të uritur gjatë gjithë ditës. Dhe për fat të mirë, uji është një nga gjërat e pakta që mund ta konsumoni  aq sa dëshironi pa u shqetësuar për shtimin në peshë.

9. Shtoni mbushës vegjetarianë.

Një mënyrë e thjeshtë për të ulur kaloritë është duke mbushur ushqimet tuaja me shumë ushqime vegjetariane, si për shembull në vend të mishit, zgjidhni kërpudha.