Në këto ditë të nxehta vere, gjithçka që të gjithë duam është diçka e freskët dhe e ftohtë. Perfektja do të ishte një akullore, që do të shijonte më shumë e bërë nga duart tuaja, me shijen që preferoni. Ndërsa receta që sjellim sot nga Mirela Andoni është me banane dhe panxhar.

Përbërësit që ju duhen:

• 2 banane të ngrira

• 1 lugë gjalpë kikiriku

• 1 lugë mjaltë

• 1 panxhar i vogël i zier në avull

• 100 gr kos

• çokollatë e zezë 

Vendosni në blender të gjithë përbërësit përveç çokollatës dhe bluajini. Më pas, masën lëreni në frigorifer për 1-2 orë.

Kujdes:

Mos shtoni shumë kos që të dalë më kremoze.

Bananet i lini disa minuta në temperaturë ambienti, sepse bluhen më lehtë.

Çokollatën e zezë mund edhe të mos e shtoni, sepse kur ngrin forcohet.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Papare 🍴 Mirela Andoni (@papare_thebeautyofsmallthings) on