Për recetën e kësaj të shtune kemi zgjedhur mini-pizzat e Mirela Andonit. Të gjithë mund t’ia lejojmë vetes si shpërblim në fundjavë një picë, por për t’u ndjerë më pak fajtorë zgjidhni më mirë mini-pizzat. Ato bëhen në pak kohe?, pa brum te? ardhur ose maja, si dhe mund t’i bëni me shije të ndryshme.

Pe?rbe?re?sit që ju duhen:

• 300 g miell

• 200 g kos

• 1 luge?z fryre?s

• 1 luge?z kripe?

• 1/2 vazo me domate e freske?ta

• 200 g mozarella

• Rigon

• Ullinj te? zinj

• Domate?za

• Gjethe borziloku

Mënyra e përgatitjes:

Ne? tas hedhim miellin, fryre?sin, kripe?n, kosin dhe pak vaj ulliri. E punojme? brumin me duar dhe e le?me? te? pushoje? 20 min. E hapim brumin pete? me trashe?si 1/2 cm dhe e presim ne? forma te? vogla, i lyejme? me salce?n e domateve, i mbushim me mozarella, rigon dhe ullinj. I pjekim pe?r 20 min ne? furre? te? parangrohur. I she?rbejme? te? ngrohta me pak borzilok te? freske?t.

Ju bëftë mirë!

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Papare ? Mirela Andoni (@papare_thebeautyofsmallthings) on