Receta e dit?s s? diel, p?r shum? amvisa ?sht? m? speciale. Meqen?se kan? m? shum? koh? n? dispozicion, nj? pjes? e mir? e tyre zgjedhin gatime q? nuk kan? mund?si t’i b?jn? gjat? jav?s. Megjithat?, qoftet jan? gjithmon? nj? recet? q? nuk mund t? refuzohet.

Sot, receta q? t? propozohet ka dy p?rb?r?s kryesor?, patate dhe ton peshku. ?sht? mjaft e thjesht?, mjafton t? respektosh disa hapa.

Përbërësit:

1 kg patate

2 konserva ton peshku natyral

2-3 kokrra vezë

majdanoz

kripë

piper

miell

qum?sht (1 filxhan kafe)

vaj kikiriku (për skuqje)

P?rgatitja:

Pa i q?ruar, patatet l?ri t? ziejn? p?r 15 – 20 minuta, derisa t? zbuten. Pasi t? jen? ftohur pak, shtypi me ndihm?n e nj? piruni duke i shtuar pak qum?sht, derisa t? krijohet pureja dhe l?re mas?n t? ftohet p?r disa minuta. M? pas, p?rziej patatet pure me peshkun ton, pasi ta kesh kulluar mir? ujin nga konserva. Shto majdanozin, krip?n, piperin dhe er?za t? tjera sipas d?shir?s dhe n? fund, shto vez?t. P?rzieje mir? mas?n me nj? lug? druri d?risa t? formohet nj? lloj brumi.

Vendos n? zjarr tiganin me pak vaj kikiriku. Pasi t? jet? nxehur mir?, hidh qoftet duke i marr? me lug?n e drurit. Para se t’i hedh?sh n? tigan p?r skuqje, lyeji fillimisht me pak miell.

Pas skuqjes, vendosi n? nj? let?r kuzhine p?r t? thithur vajin e tep?rt.