Festivali Sanremo është festivali më i pritur i muzikës në Itali, pasi mbetet një nga ngjarjet më të rëndësishme për botën e muzikës italiane dhe më gjerë. Të shumtë kanë qenë edhe emrat e famshëm që janë ngjitur në atë skenë të madhe për të prezantuar. Nga Mike Bongiorno te Pippo Baudo, nga Paolo Bonolis te Claudio Baglioni, ka shumë emra që kanë lënë shenjë në historinë e Sanremos. Kush janë 39 prezantuesit e 70 edicioneve të kaluara të Festivalit Italian të Këngës.

1951-1954 / 1957: Nunzio Filogamo

Protagonisti i madh i viteve të para të Sanremos ishte dirigjenti historik Nunzio Filogamo, në ato vite 'mbreti' i radios. Fraza me të cilën ai hapi Sanremon e parë është historike: "Miqtë e mi të dashur afër dhe larg, mirëmbrëma kudo që të jeni!".

1955: Armando Pizzo

Gazetar shumë i njohur italian në atë kohë, ai prezantoi së bashku me Maria Teresa Ruta-n.

1956: Fausto Tommei

Më shumë sesa si prezantues, Tommei u vlerësua midis viteve 1940 dhe 1960 si aktor, drejtues radioje dhe gjithashtu si aktor zëri.

1958: Gianni Agus

Agus bëri një paraqitje të vetme në Sanremo, si prezantues, në vitin 1958.

1959: Enzo Tortora

Pavarësisht se ishte një nga fytyrat më të njohura dhe të dashura të televizionit, falë transmetimit të Portobellos, Tortora drejtoi Sanremon për vetëm një vit, edhe për shkak të disa peripecive që në vitet 1960 e larguan përkohësisht nga Rai.

1960: Paolo Ferrari

I shoqëruar nga Enza Sampò, aktori i mirënjohur prezantoi edicionin e Festivalit më 1969-ën. Sidoqoftë, popullariteti i tij mbeti i lidhur në vitet në vijim me një reklamë televizive për një detergjent të njohur.

1961: Lilli Lembo, Giuliana Calandra, Alberto Lionello

Festivali i dhjetë i Sanremos ishte i pari me disa prezantues. Aktoret Lilli Lembo dhe Giuliana Calandro u alternuan në skenë, duke i lënë hapësirë â??â??në fund Alberto Lionello-s, aktor historik, aktor zëri dhe prezantues televiziv.

1962: Renato Tagliani

Tagliani gjithashtu prezantoi një edicion të vetëm të Festivalit, të shoqëruar nga Laura Efrikian dhe Vicky Ludovisi.

1963-1967 / 1972-1973 / 1975/1977/1979/1997: Mike Bongiorno

Bongiorno prezantoi fillimisht në vitin 1963, një nga mikpritësit më të dashur të Festivalit dhe më gjerë. Legjenda Mike ishte në fakt një nga prezantuesit më të rëndësishëm në historinë e televizionit italian nga fillimet e tij deri në vitet e fundit, para vdekjes së tij në vitin 2009.

1968 / 1984-1985 / 1987 / 1992-1996 / 2002-2003 / 2007/2008: Pippo Baudo

Drejtimin e Mike e mori një personazh tjetër i destinuar të lidhë përgjithmonë emrin e tij me Sanremo-n: është Pippo Baudo, akoma sot prezantuesi me më shumë paraqitje në krye të festivalit (13).

1969-1970: Nuccio Costa

Një fytyrë e njohur në televizionin italian në vitet 1960, mbërriti në Sanremo për edicionin e fundit të dekadës dhe u konfirmua edhe për tjetrin.

1971: Carlo Giuffé

Pasi kishte ndërruar jetë në vitin 2018, Giuffré ishte, së bashku me vëllain e tij Aldo, një nga aktorët më të rëndësishëm teatrorë në historinë e komedive të nënshkruar nga Eduardo De Filippo.

1974: Corrado

Një prezantues i dashur televiziv, por edhe një aktor, këngëtar dhe tekstshkrues, Corrado Mantoni ka lidhur në mënyrë të pazgjidhshme emrin e tij me programe kulti të tilla si La corrida. Sidoqoftë, ai ishte gjithashtu protagonist i një edicioni të bukur të Festivalit në vitet 1970.

1976: Giancarlo Guardabassi

Djali i Kont Alberto dhe Baroneshës Orietta Danzetta, Giancarlo, solli gjakun e tij blu në skenën Ariston në edicionin e vitit 1976.

1978: Stefania Casini

Gruaja e parë që kishte nderin e dirigjimit të Sanremos ishte Casini, një aktore lombarde, aktore zëri dhe regjisore. Në atë edicion asaj iu bashkua Vittorio Salvetti.

1980-1982: Claudio Cecchetto

Prodhuesi i njohur Claudio Cecchetto, ishte 'kumbari' i talenteve argëtues si Gerry Scotti, Fiorello, Amadeus, Leonardo Pieraccioni, por edhe i këngëtarëve si Jovanotti dhe shumë të tjerëve. Një figurë e rëndësishme që drejtoi Festivalin për tre edicione.

1983: Andrea Giordana

Kryesisht një aktor, Giordana u shfaq në Festival në vitin 1983, i shoqëruar nga Isabel Russinova.

1986: Loretta Goggi

Tetë vjet pas Casini-t, Loretta Goggi konsiderohet nga shumë si prezantuesja e parë femër në historinë e Sanremos. Ai i saj ishte një edicion shumë i suksesshëm, siç ishte edhe kënga që ajo prezantoi në hapjen e Festivalit, “Io nascerò”, që arriti një sukses më të madh pas festivalit sesa këngët në konkurs.

1988: Miguel Bosé

Këngëtari dhe aktori i famshëm spanjoll, Bosé kishte nderin të prezantonte Festivalin në fund të viteve tetëdhjetë, si një personazh i dashur nga publiku italian.

1989: Rosita Celentano, Paola Diminguin, Danny Quinn dhe Gianmarco Tognazzi

Edicioni i 28 i Festivalit mbahet mend si ai i fëmijëve të artit, duke pasur parasysh praninë në skenë të katër prezantuesve me prindër të famshëm. Eksperimenti nuk e bindi publikun aq shumë.

1990: Johnny Dorelli

Aktori dhe këngëtari Dorelli, i cili kishte plot pjesëmarrje si konkurrent në Sanremo, u rikthye si prezantues.

1991: Andrea Occhipinti

Ish-aktori, Occhipinti është sot një nga prodhuesit më të rëndësishëm të filmave, themelues i kompanisë së prodhimit dhe shpërndarjes Lucky Red.

1998: Raimondo Vianello

Në vitin 1998 ishte radha e një tjetër figure të madhe, Raimondo-s, për të marrë përsipër frenat e Festivalit, bashkë me hirin dhe ironinë e tij gjithmonë argëtuese dhe kurrë vulgare.

1999-2000 / 2013-2014: Fabio Fazio

Nga suksesi i “Quelli che il calcio” në Festivalin Sanremo, ishte një hap i shkurtër për Fazio-n. Prezantuesi i njohur revolucionarizoi formulën e festivalit në vitin e parë, duke e sjellë atë edicion me një sukses të madh.

2001: Raffaella Carrà

Gruaja e tretë në krye të Festivalit ishte Carrà, një figurë autentike e televizionit dhe muzikës italiane. Sidoqoftë, performanca e saj nuk u vlerësua shumë dhe pasoi me kritika nga Franca Ciampi, gruaja e Kreut të Shtetit të atëhershëm Azeglio, për vulgaritetin e shoqëruesve Enrico Papi dhe Massimo Ceccherini.

2004: Simona Ventura

Rezultat zhgënjyes edhe për Simona Ventura-n e cila, e mbështetur nga Paola Cortellesi, Maurizio Crozza dhe Gene Gnocchi, u mposht në atë edicion nga Grande Fratello për sa i përket audiencës.

2005/2009: Paolo Bonolis

Për të ringjallur fatin e Festivalit, Rai u mbështet te një prej prezantuesve kryesorë të Mediaset, Paolo Bonolis. Edicioni i tij i vitit 2005 mbahet mend edhe sot si një nga më argëtuesit e viteve 2000. Ndërsa rikthimi i tij në vitin 2009 ishte zhgënjyes.

2006: Giorgio Panariello

Aktori dhe showmani toskan u thirr për të konfirmuar rezultatet e mira të Bonolis. Një mision që ishte pjesërisht i suksesshëm.

2010: Antonella Clerici

2010 ishte festivali i një prej emrave më të mirë të 'mamma Rai', Antonella Clerici-t, mbretëresha e La prova del cuoco. Edicioni i saj mori një përgjigje të shkëlqyer nga publiku.

2011-2012: Gianni Morandi

Edhe edicioni i Morandit kujtohet edhe sot me kënaqësi, sidomos për 'skandalin e fluturës' të vitit 2011, kur Belen Rodriguez tregoi diçka më shumë përveç këmbëve të gjata ...

2015/2016: Carlo Conti

Carlo Conti duhej të priste shumë vite për të marrë një mundësi të merituar në Sanremo, por në fund prezantuesi i njohur arriti qëllimin e tij, duke sjellë dy edicione të suksesshme, falë edhe artisteve të njohura si Arisa, Emma dhe Virginia Raffaele.

2017: Carlo Conti dhe Maria De Filippi

Një çift prezantuesish të paparë për vitin 2017. Rai arriti të bënte bashkë Carlo Conti-n dhe gruan simbol të Mediaset, Maria De Filippi-n. Një dyshe që solli rezultate të shkëlqyera.

2018-2019: Claudio Baglioni

Ndërsa donte të shmangte etiketimin e prezantuesit, duke preferuar atë të drejtorit artistik, Baglioni arriti në 2018-ën të shënonte një pikë kthese në transmetim, veçanërisht në lidhje me aspektin muzikor. Nga një këndvështrim televiziv, ai u detyrohet shumë nga suksesi i tij Pierfrancesco Favino-s dhe Michelle Hunziker, të zëvendësuar në 2019-ën nga Claudio Baglioni dhe Virginia Raffaele.

2020-2021: Amadeus

Drejtori artistik dhe drejtuesi i Festivalit të 70-të të Këngës Italiane ishte një njeri i lidhur me muzikën nga përvoja në radio në rininë e tij. Një nga prezantuesit më të dashur në televizion realizoi kështu ëndrrën e tij. Ajo që dalloi në këtë edicion ishte prezenca e 10 grave të suksesshme që patën mundësinë të prezantonin përkrah Amadeus për të pesta netët; Antonella Clerici, Emma D'Aquino, Laura Chimenti, Diletta Leotta, Francesca Sofia Novello, Sabrina Salerno, Alketa Vejsiu, Mara Venier, Georgina Rodriguez dhe Rula Jebreal.

Falë suksesit të madh, Amadeus u konfirmua së bashku me mikun e tij të pandashëm Fiorello-n gjithashtu për vitin 2021, Sanremo i parë post-Covid, që po mbahet nga data 2 deri më 6 mars.