SAG Awards u mbajtën virtualisht këtë vit, megjithatë, ashtu si gjithmonë emrat më të mëdhenj në film dhe TV u bashkuan për të nderuar punën e madhe të njëri-tjetrit.

Në korrik 2020, u njoftua se ceremonia e këtij viti do të shtyhej nga data 24 janar më 14 mars, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Mirëpo, eventi u shty edhe një herë kur Grammy Awards riplanifikoi shfaqjen vjetore në të njëjtën ditë në mars.Ndërsa nominimet u njoftuan përmes Instagram Live në shkurt.

The Crown dhe Schitt’s Creekm patën më shumë nominime, me 5 secili. Chadwick Boseman gjithashtu mori 2 nominime pas vdekjes për punën e tij në Ma Rainey’s Black Bottom dhe Da 5 Bloods. Aktori i ndjerë vdiq në gusht të vitit 2020, në moshën 43-vjeçare, pas një lufte 4-vjeçare me kancerin e zorrës së trashë.

Lista e plotë me nominimet dhe fituesit e SAG Awards 2021.

Aktori mashkull me performancën më të mirë në një rol kryesor:

Riz Ahmed — Sound of Metal
Chadwick Boseman — Ma Rainey’s Black Bottom (Fitues)
Anthony Hopkins — The Father
Gary Oldman — Mank
Steven Yeun — Minari

Aktorja femër me performancën më të mirë në një rol kryesor:

Amy Adams — Hillbilly Elegy
Viola Davis — Ma Rainey’s Black Bottom (Fituese)
Vanessa Kirby — Pieces of a Woman
Frances McDormand — Nomadland
Carey Mulligan — Promising Young Woman

Aktori mashkull me performancën më të mirë në një rol dytësor:

Sacha Baron Cohen — The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman — Da 5 Bloods
Daniel Kaluuya — Judas and the Black Messiah (Fitues)
Jared Leto — The Little Things
Leslie Odom Jr. — One Night in Miami…

Aktorja femër me performancën më të mirë në një rol dytësor:

Maria Bakalova — Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close — Hillbilly Elegy
Olivia Colman — The Father
Yuh-jung Youn — Minari (Fituese)
Helena Zengel — News of the World

Performanca më e mirë e kastit:

Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami…
The Trial of the Chicago 7 (Fitues)

Aktori mashkull me performancën më të mirë në një film televiziv ose serial të limituar:

Bill Camp — The Queen’s Gambit
Daveed Diggs — Hamilton
Hugh Grant — The Undoing
Ethan Hawke — The Good Lord Bird
Mark Ruffalo — I Know This Much Is True (Fitues)

Aktorja femër me performancën më të mirë në një film televiziv ose serial të limituar:

Cate Blanchett — Mrs. America
Michaela Coel — I May Destroy You
Nicole Kidman — The Undoing
Anya Taylor-Joy — The Queen’s Gambit (Fituese)
Kerry Washington — Little Fires Everywhere

Aktori mashkull me performancën më të mirë në një serial dramatik:

Jason Bateman — Ozark (Fitues)
Sterling K. Brown — This Is Us
Josh O’Connor — The Crown
Bob Odenkirk — Better Call Saul
Regé-Jean Page — Bridgerton

Aktorja femër me performancën më të mirë në një serial dramatik:

Gillian Anderson — The Crown (Fituese)
Olivia Colman — The Crown
Emma Corrin — The Crown
Julia Garner — Ozark
Laura Linney — Ozark

Aktori mashkull me performancën më të mirë në një serial komedi:

Nicholas Hoult — The Great
Dan Levy — Schitt’s Creek
Eugene Levy — Schitt’s Creek
Jason Sudeikis — Ted Lasso (Fitues)
Ramy Youssef — Ramy

Aktorja femër me performancën më të mirë në një serial komedi:

Christina Applegate — Dead to Me
Linda Cardellini — Dead to Me
Kaley Cuoco — The Flight Attendant
Annie Murphy — Schitt’s Creek
Catherine O’Hara — Schitt’s Creek (Fituese)

Performanca më e mirë e kastit në një serial dramatik:

Better Call Saul
Bridgerton
The Crown (Fitues)
Lovecraft Country
Ozark

Performanca më e mirë e kastit në një serial komedi:

Dead to Me
The Flight Attendant
The Great
Schitt’s Creek (Fitues)
Ted Lasso

Lexoni edhe:

SAG Awards u mbajtën virtualisht, si u veshën yjet që ndoqën ceremoninë nga shtëpia