Çmimet e filmit BAFTA, të zgjedhura nga anëtarët e Akademisë Britanike të Arteve të Filmit dhe Televizionit, u prezantuan gjatë fundjavës.

Drama "Nomadland" kryesoi midis filmave me katër çmime, përfshirë filmin më të mirë.

Shihni më poshtë listën e plotë të të nominuarve dhe fituesve për secilën kategori.

Filmi më i mirë

The Father
The Mauritanian
Nomadland (Fitues)
Promising Young Woman
The Trial Of The Chicago 7

Filmi Britanik i Shquar

Calm With Horses
The Dig
The Father
His House
Limbo
The Mauritanian
Mogul Mowgli
Promising Young Woman (Fitues)
Rocks
Saint Maud

Aktorja më e mirë në rol kryesor

Bukky Bakray (Rocks)
Radha Blank (The 40-Year-Old Version)
Vanessa Kirby (Pieces Of A Woman)
Frances McDormand (Nomadland) (Fituese)
Wunmi Mosaku (His House)
Alfre Woodard (Clemency)

Aktori më i mirë në rol kryesor

Riz Ahmed (Sound Of Metal)
Anthony Hopkins (The Father) (Fitues)
Adarsh Gourav (The White Tiger)
Mads Mikkelsen (Another Round)
Tahar Rahim (The Mauritanian)
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Niamh Algar (Calm With Horses)
Kosar Ali (Rocks)
Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Dominique Fishback (Judas And The Black Messiah)
Ashley Madekwe (County Lines)
Yuh-Jung Youn (Minari) (Fituese)

Aktori më i mirë në rol dytësor

Daniel Kaluuya (Judas And The Black Messiah) (Fitues)
Barry Keoghan (Calm With Horses)
Alan Kim (Minari)
Leslie Odom Jr. (One Night In Miami…)
Clarke Peters (Da 5 Bloods)
Paul Raci (Sound Of Metal)

Regjisori më i mirë

Thomas Vinterberg (Another Round)
Shannon Murphy (Babyteeth)
Lee Isaac Chung (Minari)
Chloé Zhao (Nomadland) (Fituese)
Jasmila Zbani? ("Quo Vadis, Aida?")
Sarah Gavron (Rocks)

Debutimi më i mirë i një skenaristi, regjisori apo producenti britanik

Remi Weekes (His House) (Fitues)
Ben Sharrock, Irune Gurtubai (Limbo)
Jack Sidey (Moffie)
Theresa Ikoko, Claire Wilson (Rocks)
Rose Glass, Oliver Kassman (Saint Maud)

Filmi më i mirë i animuar

Onward
Soul (Fitues)
Wolfwalkers

Skenari më i mirë i përshtatur

The Dig
The Father (Fitues)
The Mauritanian
Nomadland
The White Tiger

Skenari më i mirë origjinal

Another Round
Mank
Promising Young Woman (Fitues)
Rocks
The Trial Of The Chicago 7

Kinematografia më e mirë

Judas And The Black Messiah
Mank
The Mauritanian
News Of The World
Nomadland (Fitues)

Çmimi “EE Rising Star”

Bukky Bakray (Fitues)
Conrad Khan
Kingsley Ben-Adir
Morfydd Clark
Sope Dìrísù

Dokumentari më i mirë

Collective
David Attenborough: A Life On Our Planet
The Dissident
My Octopus Teacher (Fitues)
The Social Dilemma

Filmi më i mirë i gjuhës jo-angleze

Another Round (Fitues)
Dear Comrades!
Les Misérables
Minari
Quo Vadis, Aida?

Kostumet dhe dizajni më i mirë

Ammonite
The Dig
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom (Fitues)
Mank

Grimi dhe flokët

The Dig
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom (Fitues)
Mank
Pinocchio

Muzika më e mirë origjinale

Mank
Minari
News Of The World
Promising Young Woman
Soul (Fitues)

Editimi më i mirë

The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound Of Metal (Fitues)
The Trial Of The Chicago 7

Produksioni i dizajnit

The Dig
The Father
Mank (Fitues)
News Of The World
Rebecca

Zëri më i mirë

Greyhound
News Of The World
Nomadland
Soul
Sound Of Metal (Fitues)

Efektet vizuale më të mira

Greyhound
The Midnight Sky
Mulan
The One And Only Ivan
Tenet (Fitues)

Filmi britanik i animuar me metrazh të shkurtër

The Fire Next Time
The Owl And the Pussycat (Fitues)
The Song Of A Lost Boy

Kasti më i mirë i aktorëve

Shaheen Baig (Calm with Horses)

Alexa L. Fogel (Judas and the Black Messiah)

Julia Kim (Minari)

Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu (Promising Young Woman)

Lucy Pardee (Rocks)  (Fitues)