Ashtu si çdo shfaqje tjetër e çmimeve këtë vit, edhe çmimet BAFTA u zhvilluan në rrethana pak të pazakonta dhe shumë prej të nominuarve nuk mundën të merrnin pjesë personalisht. Lidhjet live përmes videove, i bënë paraqitjet në tapetin e kuq pjesërisht virtuale. Ndërsa prezantuesit ishin në ceremoninë e zhvilluar në Royal Albert Hall, në Londër.

Kate Middleton dhe Princi William, të cilët marrin pjesë gjithmonë në ceremoni, këtë vit u desh ta anulonin pjesëmarrjen për shkak të ndarjes nga jeta të Princit Philiph.

Sidoqoftë, ashtu siç kemi parë në shfaqjet e çmimeve zakonisht, yjet dhe stilistët e tyre nuk janë kursyer as në BAFTA kur bëhet fjalë për magjepsjen në tapetin e kuq, qoftë ai virtual apo jo. Nga fustani i mrekullueshëm i Vanessa Kirby te fustani stil princeshe i Maria Bakalova-s, kishte shumë momente për t’u shijuar në tapetin e kuq.

Më poshtë, pamjet më të spikatura në ndarjen e çmimeve BAFTA 2021.

Priyanka Chopra Jonas 
Ronald van der Kemp
Renée Zellweger
Atelier Versace
Vanessa Kirby 
Atelier Versace
Anna Kendrick 
Zuhair Murad
Celeste 
Dilara Findikoglu
Gugu Mbatha-Raw 
Louis Vuitton
Bukky Bakray
Prada
Maria Bakalova 
Armani Privé
Kosar Ali
Alexander McQueen
Ashley Madekwe 
Louis Vuitton
Niamh Algar
Valentino
Andra Day
Elie Saab
Phoebe Dyvenor 
Louis Vuitton
Alan Kim 
Thom Browne
Leslie Odom Jr.
Versace
Kingsley Ben-Adir
Dior Men
Pedro Pascal 
Prada